Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Mężczyzna pisze w notesie

5 najczęstszych błędów w fotografii

Błędy w fotografii to jedno z większych zmartwień osób rozpoczynających przygodę z fotografią. Wiadomo, początki bywają trudne … i pełne błędów! Nie ma w tym nic złego. Ba! Nawet najbardziej zaawansowanym fotografom zdarza się nie raz jakaś wpadka! Jakich błędów unikać? Dowiesz się z tego wpisu! 

Aparat fotograficzny

Jakich błędów unikać robiąc zdjęcia? 

Masz na swoim koncie zbyt wiele zdjęć, które Twoim zdaniem są złe? Zapoznaj się z 5 podstawowymi błędami w fotografii i dowiedz się, jak ich unikać!

1.    Dobry aparat zrobi za mnie wszystko!

Podstawowy i możliwe, że najczęściej popełnianym błędem w fotografii, szczególnie u osób rozpoczynających swoją przygodę, wynika z przekonania, że za samą jakość zdjęcia odpowiada nie fotograf, a sprzęt, którym pracuje. Oczywiście, wysokiej jakości aparat jest w stanie ułatwić znacząco pracę, jednak bez znajomości odpowiednich parametrów nie będzie on w stanie zapewnić oczekiwanych przez nas efektów. Warto więc, zamiast decydować się na tryb auto, eksperymentować z różnymi ustawieniami do momentu, w którym poczujesz, że wykonane zdjęcia są jak najbardziej satysfakcjonujące. 

Obiektyw aparatu

2.    Nieprzemyślana kompozycja 

Widzisz piękny krajobraz i pstryk! Tyle wystarczy by mieć piękne zdjęcie. Niestety, nie tak to działa. Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl nad odpowiednim kadrem – może warto byłoby uchwycić ten widok pod innym kątem? Poobserwuj otoczenie, ustaw odpowiednie parametry i dopiero wtedy zrób zdjęcie. Pośpiech jest jednym z największych wrogów dobrej fotografii!

3.    Zły kadr – złe zdjęcia

Kolejnym najczęściej popełnianym błędem jest robienie krzywych zdjęć. Wynika to ponownie z pośpiechu i braku chwili na zastanowienie. Jeżeli Twój aparat posiada funkcję wyświetlenia poziomicy elektronicznej na monitorze LCD lub wizjerze to super, koniecznie z niej skorzystaj! Jeżeli jednak nie posiada on takiej możliwości, skorzystaj z funkcji dostępnej w menu, która pozwala na włączenie siatki linii – pomoże Ci to w wykadrowaniu obrazu w odpowiedni sposób! Skup swoją uwagę na miejsca, w których przecinają się linie – fotografując konkretny obiekt postaraj się, by znajdował się on jak najbliżej punktów przecięcia, pozwoli Ci to uporządkować kompozycję. 

Zdjęcie krajobrazu morskiego w obiektywie

4.    Krótkowzroczność fotografa i bałagan w tle

Kiedy całą swoją uwagę skupiasz na tym, co dzieje się na pierwszym planie Twojego zdjęcia zapewne nie zwracasz uwagi na to, co dzieje się w tle! Pomimo tego, że obiekt Twojej fotografii został uchwycony perfekcyjnie, to cały efekt może zepsuć stojący w tle, przepełniony po brzegi kosz na śmieci. Zadbaj więc o to, by to, co znajduje się na pierwszym planie Twojego zdjęcia, współgrało z tym, co dzieje się w tle. Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, jednak przestrzeń znajdująca się za fotografowanym obiektem jest równie ważna w odbiorze Twojej pracy. Będąc fotografem musisz podejść do swojej pracy w sposób holistyczny – wszystko co znajduje się na zdjęciu ma znaczenie!

5.    Brak odpowiedniego przygotowania 

Nic nie pomoże Ci bardziej w pracy nad dobrym zdjęciem niż odpowiedni plan i przygotowanie! Zanim wybierzesz się na kolejną sesję dokładnie przemyśl, jakich efektów oczekujesz. Ułatwi Ci to pracę i sprawi, że skupisz się na najważniejszych rzeczach. Możesz też stworzyć specjalną listę, dedykowaną danej sesji, tak by o niczym nie zapomnieć, a tym samym oszczędzić sobie stresu! 

Pamiętaj, nikt nie jest idealny i błędy zdarzają się każdemu! Ważne jest by pomimo ich popełniania, wyciągać z nich wartościowe lekcje. Zacznij od poznania możliwości swojego sprzętu, podstaw pracy z aparatem i światłem a następnie ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Pamiętaj, że to właśnie praktyka czyni mistrza!

Jeżeli masz już za sobą pierwszą, udaną sesję fotograficzną – koniecznie wywołaj jej efekty! Jakie formaty mogą się sprawdzić? Przede wszystkim niezawodny 10x15, dzięki niemu efekty Twojej pracy zyskają dodatkowe WOW! Jeżeli jednak szukasz formatu, który nada Twoim zdjęciom charakteru zdecydowanie sięgnij po format 15x21!

Park

Oceniło nas już 12373 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.