Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Magic hour na zdjęciu

Wykorzystaj złotą godzinę w fotografii

Każdy fotograf ma swoje zdanie i tricki na robienie świetnych zdjęć. Jednak wszyscy są zgodni co do jednego – najlepsze sesje plenerowe odbywają się w tak zwanej złotej godzinie. Światło jest wtedy miękkie i ciepłe, zdjęcia wychodzą oświetlone w delikatny sposób i mają złocistą poświatę od promieni słonecznych. Kiedy zaczyna się złota godzina i jak wykorzystać jej potencjał? Dowiecie się z poniższego artykułu.

Co to jest złota godzina?

Sekret tworzenia pięknych zdjęć tkwi przede wszystkim w odpowiednim momencie wykonania ujęcia i zależy w dużej mierze od światła, które wpada do obiektywu. Nawet najlepszy portret czy urzekający krajobraz bez odpowiedniej jakości światła może wydawać się mało interesujący i bezbarwny.

Złota godzina zdjęcie

Złota godzina to krótki moment towarzyszący wschodzącemu oraz zachodzącemu słońcu. To wtedy promienie słoneczne są wyjątkowo ciepłe i przyjemne i sprawiają, że otoczenie ma bardzo miękki odcień. Dokładny czas trwania złotej godziny zależy od wielu czynników: pory roku, pogody, a nawet od szerokości geograficznej. Im bliżej równika, tym będzie on krótszy. W odróżnieniu od innych pór dnia to właśnie podczas złotej godziny słońce nie świeci bezpośrednio z góry — jego promienie docierają pod odpowiednim kątem, co powoduje rozproszenie światła. Zapewnia to korzystny wygląd fotografowanych krajobrazów czy ludzi.

Jak robić zdjęcia podczas złotej godziny?

Przede wszystkim, aby uchwycić złotą godzinę, należy wstać wcześnie rano lub robić zdjęcia co najmniej godzinę przed zachodem słońca – jest to warunek konieczny fotografowania w jej trakcie. Skąd wiedzieć złota godzina kiedy się rozpocznie? Wystarczy sprawdzić godzinę wschodu i zachodu słońca, a następnie być na miejscu kilkanaście minut przed spodziewanym czasem.

Znajdź odpowiednie miejsce, w którym do zdjęcia będziesz mógł używać innych obiektów – krzewów, traw, skał lub wody z morza. Twoje fotki staną się wtedy ciekawsze. Gdy już wybierzesz przestrzeń, możesz spróbować fotografować pod światło – zdjęcia wyjdą wtedy najbardziej efektowne. Poszukaj odpowiedniego kąta, przesuwaj aparat w lewo i prawo, nie bój się kucnąć, czy zrobić fotki po skosie – ograniczeniem jest tylko wyobraźnia!

Kwiecista łąka podczas złotej godziny

Jeśli masz do tego okazję, podczas złotej godziny zrób portret. Piękne, ciepłe światło w tle będzie malowało niesamowite kształty i otuli modela „aureolą”, a osoba na zdjęciu będzie miała ciekawą pamiątkę.

złota godzina portret

Pamiętaj, że podczas złotej godziny ilość światła, które dociera do obiektywu, bardzo szybko się zmienia, dlatego kontroluj ekspozycję zdjęcia. To szczególnie ważne przy fotografowaniu pod słońce. W zależności od efektu, który chcesz osiągnąć, może być konieczne, aby podnieść lub obniżyć ekspozycję korygując wartość przesłony, czas naświetlania lub ISO. Ważnym aspektem technicznym jest także balans bieli – najlepiej ustawić go na światło dziennie lub na około 6000-7000K. Nie będzie wtedy automatycznie dostosowywał się do zmieniających się warunków, a różnice w zrobionych zdjęciach minuta po minucie da się zauważyć na pierwszy rzut oka. I to właśnie sprawia, że złota godzina, to idealny czas na zdjęcia.

Wywołaj zdjęcia ze złotej godziny

Złota godzina w fotografii to bardzo ważny moment, kiedy zrobisz wyjątkowo malownicze zdjęcia. Warto wywołać je w Fotolab w postaci odbitek, które bez wątpienia będą wywierać duże wrażenie na odbiorcach, którym je pokażesz. Pamiętaj, że te same miejsca, widziane podczas dnia wyglądają zupełnie inaczej w tym czasie – są bardziej atrakcyjne i złociste. Dlatego nie czekaj, tylko ustaw budzik i do dzieła!

Oceniło nas już 12558 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.