Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

odbitki zdjęć

Jak dobrze wykadrować zdjęcie?

Kadrowanie zdjęć jest jedną z podstaw fotografii. Bez znajomości najważniejszych zasad ciężko o kadr, którym skradniesz serca oglądających. Poznaj sekrety kadrowania i przełam nudne schematy. Twoje zdjęcia mogą wyglądać o wiele lepiej, jeśli tylko dasz sobie szansę na wyostrzenie zmysłów. Jak kadrować zdjęcia? O tym poniżej!

To nie wina sprzętu

No cóż... nawet profesjonalny fotograf potrafi wytłumaczyć nieudany kadr faktem posiadania nieodpowiedniego sprzętu. Nie tędy droga! Średniej klasy aparat czy smartfon z podstawowymi funkcjami nie mają tu nic do rzeczy. Liczy się przede wszystkim bystre oko, perspektywa i oświetlenie. Ale spokojnie, wszystkiego można się nauczyć. Nawet jeśli nie posiadasz dużych umiejętności robienia pięknych zdjęć, po tym tekście spojrzysz na sztukę fotografii nieco inaczej.

Kadrowanie zdjęć – zasady

Oglądasz zdjęcia z wakacji i nagle zauważasz powtarzający się schemat. Na każdej z fotek postać znajduje się w centralnej części, podczas gdy tło stanowią majestatyczne budowle czy zapierające dech w piersiach krajobrazy. Nieco to nudne, prawda?

Ten sam obiekt można fotografować na tysiące sposobów. Zanim naciśniesz spust migawki, dokładnie przyjrzyj się kompozycji. Czy jest tam coś, co nie pasuje do reszty lub psuje kadr? Może znak drogowy przysłania fragment budynku, a kosz na śmieci nieestetycznie pcha się na pierwszy plan? Możesz wykonać jedną z następujących czynności:

• zmień swoje położenie – podejdź kilka kroków w przód, w lewo lub prawo,

• spróbuj przybliżyć lub oddalić zdjęcie – zabawa ogniskową przynosi znakomite rezultaty,

• zmień perspektywę – czasem wystarczy uklęknąć, stanąć na schodach czy wspiąć się na pobliski murek, by kadr nagle nabrał oczekiwanej dynamiki.

odbitki 10x15

Reguła trójpodziału

Oto pierwsza zasada kadrowania zdjęć. Należy umownie podzielić fotografowany obszar na trzy równe części w pionie i poziomie. Miejsca przecięcia się linii to punkty, w których powinien znajdować się centralny obiekt. Chodzi o to, by linia horyzontu nie znalazła się w połowie kadru. Stosowanie się do reguły trójpodziału sprawi, że zdjęcia staną się milsze w odbiorze.

Kadrowanie gotowych zdjęć

Chcesz wywołać zdjęcia, ale nie wszystkie są idealnie wykadrowane? Nie ma najmniejszego problemu! Możesz to zrobić online w naszym serwisie. Przejdź do zakładki Wywoływanie zdjęć i wybierz rozmiary zdjęć do wywołania. Możesz zdecydować się na jeden z trzech sposobów kadrowania, zadbać o efekty kolorystyczne, a nawet dokonać inteligentnej korekcji.

fotografka robi zdjęcie

Kadrowanie zdjęć do wywołania

Być może chcesz samodzielnie zadbać o kadry i wywołać je dopiero wtedy, gdy efekt Twojej pracy będzie zadowalający. Wówczas do kadrowania zdjęć przyda Ci się program. W sieci znajdziesz mnóstwo darmowych aplikacji, które poradzą sobie z niesfornymi ujęciami. Jeśli chodzi o kadrowanie zdjęć do wywołania najlepszy program to między innymi popularny GIMP, Snapseed, Photoscape czy Pixlr.

A jak przyciąć zdjęcie do danego rozmiaru? W tej kwestii również pomożemy. Na etapie wywoływania zdjęć możesz zdecydować o ich formacie. Wybierz ten, który Cię interesuje i przejdź do opcji kadrowania. W zapanowaniu nad fotkami pomoże Ci automatyczne przycinanie zdjęć. Dzięki temu kadrowanie zdjęć do formatu 10x15 nie sprawi Ci żadnego problemu. Jeśli proporcje zdjęcia są inne niż te, które chcesz uzyskać, na odbitce pojawią się w miejscu ramek białe paski.

zdjęcie robione telefonem

Zdjęcie 10x15 – jaki to format?

Kwestie techniczne spędzają amatorom sen z powiek, jednak jeśli chodzi o zdjęcia, nie ma tu na szczęście zbyt wielu zawiłości. Problem może się pojawić na przykład podczas wywoływania zdjęć w ilości 500 sztuk – wówczas ujednolicenie formatu może być nieco czasochłonne.

Warto wiedzieć co nieco o proporcjach zdjęć do wywołania. Większość aparatów oraz smartfonów ma możliwość wyboru proporcji boków. Chodzi tu o stosunek długości do szerokości zdjęcia – te parametry można ustawić z poziomu menu. Zdjęcia 10x15 cm mają najczęściej proporcje 3:2. Jak wygląda zalecany rozmiar zdjęcia 10x15 w pikselach? Sugerowana przez fotografów rozdzielczość wynosi 1205x1795 px, co w przeliczeniu na milimetry daje dokładnie 102x152 mm.

Uff... starczy tej matematyki! :) Warto jeszcze wspomnieć, że decydując się na odbitki w niestandardowym rozmiarze, należy rozważyć kilka możliwości kadrowania.

dłonie próbującie uchwycić kadr

Przycinanie zdjęć do koła online

Współczesne programy i aplikacje do edycji zdjęć dają wiele możliwości. Jedną z nich jest możliwość kadrowania fotek do kształtu koła lub kwadratu. To świetny sposób na uzyskanie nietypowych kadrów, które znajdują swoje zastosowanie na blogach i firmowych witrynach internetowych. Pod przycięte do kształtu koła zdjęcie można podłożyć kwadratowe lub prostokątne tło, zyskując fotkę, która przykuwa wzrok zaciekawionych odbiorców.

Obecnie w sieci jest wiele ułatwień i chcąc uzyskać zamierzony efekt, nie musisz nawet instalować dedykowanych programów. Kadrowania z powodzeniem dokonasz online, uzyskując zamierzony efekt. Zdaj się na swoją kreatywność i eksperymentuj, a na pewno osiągniesz zadowalające kadry.

Oceniło nas już 12558 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.