Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Fotografia portretowa – co warto o niej wiedzieć?

Fotografia portretowa – co warto o niej wiedzieć?

Fotografia portretowa uchodzi obecnie za jedną z najpopularniejszych dziedzin sztuki fotograficznej. Na tego typu zdjęcia istnieje ogromne zapotrzebowanie w świecie mediów i w modelingu, dlatego doświadczeni specjaliści od fotografii portretowej są na wagę złota. Co warto wiedzieć o tej absorbującej fotografii użytkowej?

Sztuka bardzo indywidualna

A więc, co to jest fotografia portretowa? Niektórzy zawężają jej definicję wyłącznie do zdjęć dowodowych oraz innych dokumentów. Fotografia portretowa obejmuje także całą sylwetkę, choć podczas zbliżeń – jak w przypadku fotografowania biżuterii – można ograniczyć kadr do twarzy, szyi oraz dekoltu modelki. Na zdjęciu portretowym może znajdywać się zarówno jedna osoba, jak i cała grupa. Fotografie mogą być pozowane, studyjne, krajobrazowe, artystyczne czy reportażowe. Najważniejszy podział to portrety amatorskie oraz profesjonalne.

Ciekawostką jest, że w XIX wieku, kiedy następował powolny rozwój tej gałęzi fotografii użytkowej, największą przeszkodą w wykonywaniu zdjęć była ich cena. W latach czterdziestych koszt jednego kadru (wówczas pojedynczej srebrnej płytki) to 1 funt – więcej, niż cena za robotnika! Łatwo się domyślić, że usługa fotograficzna była luksusem, na który mogli pozwolić sobie wyłącznie członkowie wyższych sfer.

Odbitki 15x21

Fotografia portretowa – ulubiona dziedzina artystów

Co warto o niej wiedzieć? Może lepiej zacząć od tego, co warto wiedzieć tak w ogóle. Sama wiedza i praktyka, a przede wszystkim umiejętność kadrowania podczas wykonywania portretów to zdecydowanie za mało. W trakcie fotografowania modeli należy wykorzystać przede wszystkim znajomość psychologii oraz anatomii. Tylko dzięki takiej wiedzy można osiągnąć pożądane rezultaty. Podejście fotografa jest niezwykle ważne – wpływa na nastrój podczas sesji. Jego charyzma może sprawić, że nawet mało doświadczony model otworzy się przed obiektywem.

Odbitki 15x21

Zasady fotografii portretowej

Jedną z najważniejszych jest oczywiście zasada kompozycji. Początkujący fotografowie błędnie dążą do zapełnienia całego kadru sylwetką modela, co zazwyczaj prowadzi do nieudanych zdjęć. Należy też zwrócić uwagę na światło, które powinno być miękkie i rozproszone. Dzięki temu cienie na zdjęciu nie będą zbyt głębokie. Warto wiedzieć też, że południowe słońce działa na niekorzyść modela, podkreślając zmarszczki, a nawet deformując twarz.

Fotografia portretowa jest jedną z najtrudniejszych gałęzi fotografii. To bardzo wymagająca sztuka, lecz z czasem przynosząca ogromną satysfakcję, a nawet spektakularny rozgłos. Nie obejdzie się bez bieżącej analizy swoich poczynań, co pozwoli na rozwój swoich umiejętności. Jak tego dokonać? Fotografia portretowa obejmuje przeważnie całą sylwetkę. Świetnie sprawdzą się zatem odbitki 15x21 cm, a nawet większe odbitki 20x30 cm, które pozwolą dostrzec jeszcze więcej szczegółów.

Z czasem wykształci się potężny warsztat, który przeistoczy się w przysłowiową smykałkę do tego typu zdjęć. Najważniejsze, to nie przestawać się dokształcać. Poza tym ćwiczyć, ćwiczyć, i jeszcze raz ćwiczyć.

Oceniło nas już 12558 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.