Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Zdjęcie robione telefonem

Jak robić dobre zdjęcia telefonem? Pięć porad

Lubisz łapać chwile za pomocą smartfona? Świetnie! Żeby robić ciekawe zdjęcia, nie musisz mieć ani lustrzanki kosztującej fortunę, ani talentu godnego profesjonalnego fotografa. Chcesz dowiedzieć się, jak robić zdjęcia telefonem? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i opanuj sztukę tworzenia udanych fotek.

Podstawowe zasady kadrowania

Elementarną regułą dobrych zdjęć jest trójpodział. Bez opanowania tej zasady naprawdę trudno o ciekawy kadr. Każdy aparat fotograficzny ma w obiektywie dwie poziomie i dwie pionowe, przecinające się linie. To one tworzą siatkę, składającą się w sumie z 9 pól. Punkty przecięcia to miejsca, na których najczęściej skupia się wzrok – warto zaplanować kadr tak, aby przyciągał uwagę odbiorcy właśnie ze względu na obiekty w nich umiejscowione.

Opcję trójpodziału mają niektóre nowsze modele smartfonów. Jeśli chcesz wiedzieć, jak dobrze robić zdjęcia telefonem, włącz tę opcję i poeksperymentuj w różnym otoczeniu. Gdy już opanujesz umiejętność kadrowania, pora na wdrożenie kolejnych wskazówek.

Kadrowanie zdjęcia

Fotografia mobilna – jak robić zdjęcia telefonem?

Oświetlenie jest kluczową kwestią podczas wykonywania kadrów. Światło naturalne jest bezsprzecznie najlepszą opcją, jednak warto wiedzieć także, jak robić zdjęcia smartfonem przy użyciu lampy błyskowej. Twój kadr wydaje Ci się nienaturalny przy sztucznym oświetleniu? Zastosuj pewną sztuczkę – kawałkiem chusteczki lub kartki przysłoń lampę błyskową. Rozproszysz dzięki temu mocny strumień światła i będziesz cieszyć się naturalnym efektem.

Miej blendę zawsze pod ręką

Nikt nie każde Ci nosić sprzętu, który swoje waży i zajmuje niemało miejsca. Blenda to przedmiot, od którego odbija się światło – ustawia się ją w pobliżu fotografowanego obiektu. Jeśli dopiero uczysz się, jak robić dobre zdjęcia telefonem komórkowym, zastosuj pewien trick. Blendą może być zwykła kartka, arkusz folii aluminiowej czy kawałek styropianu. Te rzeczy ważą tyle, co nic. Można je z łatwością schować w torbie, plecaku, a nawet w kieszeni!

Zdjęcie w lustrze

Zapanuj nad ostrością

Jeśli chcesz na własnej skórze przekonać się, jak robić lepsze zdjęcia telefonem, wykorzystaj nasz patent na ostre zdjęcia. W chwili pstryknięcia fotki oprzyj telefon na twardej, równej powierzchni. Jeśli z tej perspektywy trudno uchwycić Ci obiekt w docelowej pozycji, trzymaj telefon w obu dłoniach, a łokcie przyciśnij mocno do żeber. Na tę jedną sekundę możesz też wstrzymać powietrze. :) To zminimalizuje ryzyko wystąpienia „szumów”.

Jeśli natomiast wykonujesz sporo zdjęć typu selfie, rozważ zakup statywu, który znacznie ułatwi Ci pracę. I koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem pt. Zrób sobie selfie – pstryk i umiesz!

Odnajdź swój styl

Unikalny sposób patrzenia na świat przez obiektyw sprawi, że wyrobisz swój styl i rozwiniesz umiejętność postrzegania obiektów z różnej perspektywy. Eksperymentuj z szerokimi kadrami, sprawdź, czy „leżą” Ci zdjęcia portretowe, chwytaj kadry w trybie makro, rób zdjęcia nocą. Tylko praktyka nauczy Cię, jak robić dobre zdjęcia telefonem, zatem nie wahaj się fotografować przedmiotów znajdujących się w najbliższym otoczeniu, członków rodziny czy kulinarnych wyczynów siostry.

Pamiętaj jednak, że telefon to tylko… telefon. Może ulec uszkodzeniu, gdy przypadkiem wypadnie Ci z ręki, a wtedy stracisz wszystkie swoje fotki. Utrwalaj najlepsze kadry na papierze i przechowuj w formie odbitek. Analiza każdego z kadrów również nauczy cię, jak robić ładne zdjęcia telefonem. Zastanów się, które rodzaje zdjęć będą pasować do poszczególnych formatów. Skuś się na niezwykle modne dziś odbitki 10x10 czy instagramowe odbitki 13x13, a przekonasz się jaki urok drzemie w kwadratowych kadrach.

Zdjęcie jedzenia

 

Oceniło nas już 12558 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.