Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Kobieta z aparatem

Jak dbać o aparat zimą? Czyli o bezpiecznym fotografowaniu zimowych scenerii 

Zima to fantastyczna pora roku. Pomimo mrozu, który szczypie w uszy, zachwyca pięknymi kadrami jak z bajki. To świetna okazja, by wybrać się na spacer i uwiecznić kilka magicznych krajobrazów. Zanim jednak oddalisz się od ciepła domowego ogniska, sprawdź, jak dbać o aparat zimą i zabezpieczyć go przed działaniem mrozu. 

Parametry Twojego urządzenia 

Zdjęcia zimy potrafią chwycić za serce swoim pięknem i wszechobecną bielą. Nawet krótka droga z pracy do domu może stworzyć okazje do wykonania magicznych kadrów. Zanim jednak oddasz się fotograficznej pasji w środku zimy, zapoznaj się z instrukcją swojego urządzenia. Producenci podają tam zakres temperatur, w których aparat może być użytkowany. W wielu przypadkach jego dolna granica to 0 stopni, co nie wyklucza bezpiecznego korzystania z urządzenia w chłodniejszych warunkach. 

Jak fotografować w zimie? Tak naprawdę największą przeszkodą są różnice temperatur powodowane zmianą otoczenia. Wilgoć, która osadza się na sprzęcie, może doprowadzić do jego uszkodzenia. Problemem jest także zaparowana soczewka, uniemożliwiająca wykonywanie kadrów. Najbezpieczniej będzie przechowywać aparat w torbie lub plecaku i pozostawić go po wejściu do ciepłego pomieszczenia na jakiś czas. 

Selfie

Jak robić zdjęcia w zimie? 

Nawet najpiękniejsze kadry należy wykonywać, mając na względzie bezpieczeństwo sprzętu. Zanim skupisz się na wciskaniu spustu migawki, przeczytaj, jak wykonywać niezwykłe fotki zimą, by uzyskać niepowtarzalne kadry. 

Wracając do kwestii bezpieczeństwa – zima bywa kapryśną porą roku. Nagła śnieżyca w towarzystwie deszczu mogą stworzyć sytuację, która wpłynie na jakość zdjęć. Chcesz uchronić swój aparat od takich niespodzianek? Zaopatrz się w wodoodporny pokrowiec, by zabezpieczyć sprzęt przed zamoczeniem i nadmiarem wilgoci. 

Zdjęcia w lesie

Jak fotografować przy niskich temperaturach? 

Przede wszystkim nie serwuj urządzeniu zmian temperatur. Chowanie aparatu pod kurtkę może przynieść więcej szkody niż pożytku, a do tego wpłynie niekorzystnie na Twoje zdrowie. Jeśli spacerujesz w poszukiwaniu wyjątkowych kadrów, trzymaj sprzęt cały czas na mrozie. 

Warto zaopatrzyć się też w dobrej jakości rękawiczki. Antypoślizgowa para ocieplaczy na pewno pomoże w robieniu zdjęć. Aparaty kompaktowe czy te typu lustrzanka są przystosowane do pracy na zewnątrz i w niskich temperaturach, o czym świadczy rozmieszczenie przycisków i ich nieco większy rozmiar. W przypadku wykonywania zdjęć telefonem cały proces może być nieco utrudniony, dlatego warto rozejrzeć się za cienką parą rękawiczek z dobrego materiału. 

Mężczyzna fotografuje kobietę

Uwaga na akumulator! 

Zima jest piękna i podsuwa mnóstwo pomysłów na piękne kadry, jednak na mrozie bateria urządzenia zużywa się nawet do 2-3 razy szybciej. Jak bezpiecznie fotografować w zimie, by nie stracić szansy na wyjątkowe zdjęcie? Jedynym sensownym rozwiązaniem są zapasowe ogniwa. Najlepiej trzymać je pod kurtką – w kieszeni bluzy lub spodni. Dzięki temu baterie będą cały czas ciepłe i zachowają swoją pojemność. 

Teraz już znasz sposoby na to, jak przechowywać aparat fotograficzny zimą. Bez obaw wybierz się w plener i rób zachwycające zdjęcia. 

Aparat w śniegu

 

Oceniło nas już 12558 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.