Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Zdjęcie w telefonie

Presety - czym są i jak ich używać?

Zapewne wielu z nas marzy o publikowaniu zdjęć na najwyższym poziomie, takim, jaki obserwujemy u wielu influencerów. Na czym polega sukces pięknych, instagramowych fotek? W spójnym kolorystycznie feedzie! Jak go osiągnąć? Wyjaśniamy!

Wybór presteów w telefonie

Czym są presety?

Presety do zdjęć to absolutny must have użytkowników Instagrama. Dzięki nim Twój feed będzie nie tylko interesujący pod kątem tematycznym, ale też spójny kolorystycznie. 

Czym są tajemnicze presety? W wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego są to po prostu ustawienia wstępne, czyli zbiór zapamiętanych ustawień, dzięki którym można uzyskać stworzony wcześniej efekt dla całej grupy zdjęć. Presety można również określić mianem filtra, który za pomocą jednego kliknięcia sprawi, że uzyskasz upragniony efekt. To właśnie przy ich użyciu Twoje zdjęcia nabiorą unikalnego charakteru i będą wyglądać na profesjonalne. Dzięki presetom uzyskasz określony efekt kolorystyczny na każdym zdjęciu, które obrobisz, dzięki czemu wypracujesz swój jedyny, unikalny styl a Twoje zdjęcie będą tworzyły wspólną całość i nie będą od siebie odstawać. 

Skoro w dużym uproszczeniu presety to filtry to w czym są lepsze od tych, które są dostępne na Instagramie? Instagramowe filtry oddziałują na zdjęcie manewrując jedynie jego podstawowymi parametrami, takimi jak jasność, czy nasycenie. Presety, które dedykowane są takim programom fotograficznym jak Adobe Lightroom, wykonywane są przez profesjonalistów, tym samym kształtują  bardzo szeroką gamę parametrów fotografii. Pozwoli nam to na wydobycie określonego koloru lub grupy kolorów, pogłębienie cieni, podkreślenie opalenizny i wiele więcej. 

Edycja w Adobe Lightroom

Jak używać presety?

Presety znajdziesz w oddzielnej aplikacji. Tak jak wspomnieliśmy wyżej - świetnie nada się do tego Adobe Lightroom, aplikacja ta jest bardzo prosta w obsłudze, dostępna na każde urządzenie i przede wszystkim darmowa. Presety do aplikacji możesz kupić w Internecie lub … wykonać samodzielnie! Wymaga to jednak poświęcenia bardzo sporej ilości czasu i wysiłku, co dla początkujących fotografów lub po prostu amatorów może okazać się zbyt trudne. W momencie, w którym wybierzemy swój preset możemy wgrać go do aplikacji i używać ile dusza zapragnie! Robisz zdjęcie, nakładasz preset, zapisujesz efekt i możesz podzielić się ze światem swoją wyglądającą niesamowicie profesjonalną fotografią! 

Wybór ustawień obróbki zdjęcia

Presety do zdjęć - jak wybrać?

Czy warto kupować presety? Tak naprawdę nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ… to zależy! Każde zdjęcie jest inne, wykonane w innych warunkach i efekt, który doskonale sprawdzi się na jednym z nich niekoniecznie będzie się tak dobrze prezentował na innym. Jednak jeżeli dobierzemy dobrze dobrane i doprecyzowane presety możemy liczyć na to, że uda nam się stworzyć dosyć uniwersalny zestaw efektów, którymi z łatwością będziemy operować przy obróbce zdjęć. 

Musimy pamiętać o jednym - nie każdy preset będzie pasował do konkretnej fotografii. Czasami podjęcie decyzji o wyborze odpowiedniego presetu odbywa się poprzez drogę prób i błędów. Nie mamy gotowego przepisu na to, jaki preset sprawdzi się najlepiej, ale jesteśmy pewni, że wybierzesz swój ulubiony jeszcze szybciej niż Ci się to wydaje! A kiedy już to nastąpi - koniecznie wywołaj swoje zdjęcia! Oglądaj efekt swojej pracy zarówno w standardowym formacie - 10x15, jak i też w nieco większym - 15x21. Możesz podzielić się swoim talentem z bliskimi - wywołaj odbitki swoich fotografii również w prezencie!


 

Oceniło nas już 12772 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.