Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Ciemnia fotograficza

Domowa ciemnia fotograficzna – czego potrzebujesz? 

Fotografia cyfrowa na dobre zastąpiła analogowy format, który traktowany jest dziś bardziej jako ciekawostka. Prawdziwi pasjonaci fotografii przechodzą jednak fascynację samodzielnym wywoływaniem zdjęć. Rozwijanie tego zainteresowania możliwe jest w określonych warunkach. Czym jest ciemnia fotograficzna i jak ją stworzyć w zaciszu własnego domu? 

Zdjęcia na sznurku w ciemni fotograficznej

Powrót do lat 80. 

Pamiętasz stare aparaty, które utrwalały kadry na specjalnej kliszy? Zapełnioną rolkę trzeba było wyjąć ze sprzętu w absolutnych ciemnościach, a następnie, szczelnie zwiniętą i zamkniętą w pudełeczku, dostarczyć do zakładu fotograficznego. Tajniki fotografii analogowej pamiętają starsze pokolenia – kiedyś oczekiwanie na wywołanie u fotografa zdjęć z wakacji było czymś oczywistym. 

Wywoływanie zdjęć w ciemni

Czym jest ciemnia fotograficzna? 

To hasło przywodzi na myśl laboratoria, w których znawcy zawodu przenosili kadry z kliszy na papier w tajemniczych okolicznościach. W ten sposób odbywało się wywoływanie zdjęć kilka dekad temu. Zainteresował Cię ten temat? Dowiedz się, jak rozwijała się branża fotograficzna przez te wszystkie lata. 

Domowa ciemnia fotograficzna to marzenie miłośników analogowych rozwiązań. Ciemnią określa się pomieszczenie, w którym panuje idealny mrok, i które wyposażone jest w akcesoria służące do obrabiania światłoczułych materiałów. To miejsce, w którym można się skupić i sam na sam obcować ze sztuką. Warto wspomnieć, że wiele lat temu istniały ciemnie klubowe, w których toczyło się bogate życie towarzyskie. Ciemnia fotograficzna może być zatem miejscem z wyjątkowym klimatem. 

Taśmy do zdjęć

Własne laboratorium w domu – czego potrzebujesz? 

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią, sprawdź, czego potrzebujesz na start przy urządzaniu własnego studia fotograficznego. Być może w pierwszej kolejności chcesz zasmakować analogicznej historii i chodzi Ci po głowie ciemnia fotograficzna w domu. Wybór powinien paść na niewielkie pomieszczenie, najlepiej pozbawione okien, ale z dostępem do wody oraz dopływu prądu. Najlepiej sprawdza się w tym celu łazienka lub piwnica – ważne aby we wnętrzu nie było wilgoci, która ma zgubny wpływ na jakość odbitek. 

Co jest potrzebne do ciemni fotograficznej? W podstawowym zestawie znajdują się powiększalnik, obiektyw do powiększalnika, maskownica do papieru, koreks do wywoływania filmów, zegar ciemniowy, podświetlarka do negatywów, zestaw kuwet i szczypiec oraz suszarka do odbitek. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w klamerki o niezbyt mocnym zacisku, sznurek, płuczkę do odbitek, chemię fotograficzną (wywołacz oraz utrwalacz), a także drobne akcesoria pomocnicze, takie jak ścierkę, gąbki, nożyczki, lejek, szczypce fotograficzne czy rękawice. 

Zdięcia w ciemni

Jak zrobić ciemnię w domu? 

Zakup podstawowych akcesoriów i sprzętów może być dosyć kosztowny, ale satysfakcja z samodzielnej pracy z pewnością będzie ogromna. Warto zaopatrzyć się również w branżowe książki oraz czasopisma, z których uzyska się odpowiedzi na podstawowe pytania. Jak zrobić odbitki z kliszy, ile trwa wywoływanie zdjęć w ciemni i jak się kiedyś wywoływało zdjęcia – fachowa literatura z pewnością wskaże wyczerpujące odpowiedzi. 

Jak urządzić ciemnię fotograficzną? Kluczem jest taka organizacja przestrzeni, aby mieć wszystko pod ręką. Podziel wnętrze na strefę suchą i mokrą i ustaw sprzęty w miejscach, w których będziesz z nich korzystać w odpowiedniej kolejności. Pamiętaj, że jest to praca niemal w całkowitych ciemnościach, zadbaj zatem o bezpieczeństwo, dzięki któremu unikniesz np. zalania pracowni chemikaliami. 

Rady dla początkujących 

Wywoływanie zdjęć analogowych będzie fascynującą przygodą, która odkryje przed Tobą tajniki dawnej fotografii. Na początek wykorzystaj w swojej pracy zużyte klisze, które bez problemu pozyskasz w każdym zakładzie fotograficznym. Zdobędziesz dzięki temu obycie ze sprzętem i nabierzesz wprawy przed wywoływaniem własnych zdjęć. Z niczym się nie spiesz – wywoływanie zdjęć to proces, który wymaga cierpliwości, lecz nie jest skomplikowany. Na pewno przyniesie Ci niebywałą satysfakcję. 

Kobieta wywołuje zdjęcia w ciemni

 

Oceniło nas już 12772 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.