Jak fotografować pod wodą?

Jak zrobić dobre zdjęcia pod wodą?

Niektóre fotografie przyciągają wzrok bardziej od innych. Niewątpliwie do takich fotek zaliczają się zdjęcia pod wodą, które są wyjątkowo ciekawe i efektowne. Choć ten rodzaj fotografii nie należy do najłatwiejszych, jednak po wcześniejszym przygotowaniu oraz wyborze odpowiedniego sprzętu, również i Ty możesz zostać autorem takich zachwycających kadrów! Z tego krótkiego poradnika dowiesz się jak zrobić zdjęcia pod wodą. 

Zdjęcie podwodne jak zrobić?

Fotografowanie pod wodą. Od czego zacząć? 

Chcąc zrobić zdjęcia podwodne oprócz sprzętu i techniki – ważny jest wybór odpowiedniego miejsca. W końcu woda wodzie nie równa. Niektóre zbiorniki sprawdzą się lepiej od innych. Szczególnie takie, które są jasne i przejrzyste. Ważne jest również, by było to spokojne miejsce bez fal. Do tego zadanie niewątpliwie najlepiej sprawdzi się basen. W odpowiednich warunkach z powodzeniem możesz także zrobić zdjęcia pod wodą w jeziorze czy morzu. Jednak najpewniejszym miejscem, w którym na spokojnie możesz spróbować swoich sił w tego typu fotografii – będzie właśnie basen. Oprócz miejsca – ważna jest także pora, w której zrobisz zdjęcia. Najlepiej wykonać je rano lub po południu. Możesz liczyć wtedy na przepiękne kolory Twoich kadrów i o wiele łatwiej będzie Ci zapanować nad ilością światła na fotografiach. 

Czym zrobić podwodne zdjęcia?

Czym robić zdjęcia pod wodą? 

Gdy miejsce masz już wybrane -  czas na najważniejsze. Wybór odpowiedniego sprzętu. To od niego zależy czy fotka się uda, czy też nie. Jakie są aparaty do robienia zdjęć pod wodą? Niektóre z nich są specjalnie do tego stworzone. Wodoszczelne i wzmacniane. Umożliwiają zrobienie podwodnych zdjęć nawet przy głębokości 10 metrów. Do tego typu zdjęć równie dobrze sprawdzą się kamerki sportowe. Czy da się zrobić zdjęcia pod wodą telefonem? Oczywiście o ile posiadasz wodoodporny model, który pozwala na tego typu fotografowanie. 

Jeżeli jednak nie posiadasz specjalnego aparatu lub telefonu, który umożliwi Ci wykonać zdjęcia pod wodą – istnieje jeszcze jedno rozwiązanie. Na rynku dostępne są specjalne osłonki. Po założeniu ich na sprzęt – jest on chroniony i dzięki temu możesz wykonać podwodne zdjęcia. Jak widzisz, istnieje wiele możliwości i wcale nie musisz inwestować sporej sumy w drogi aparat, aby złapać takie zdjęcia. 

Zdjęcie pod wodą

Jak fotografować pod wodą?

Gdy zaopatrzyłeś się już w odpowiedni sprzęt – nadszedł czas na ustawienia. Niestety nie istnieją uniwersalne parametry, które sprawdzą się w każdych warunkach. Wszystko zależy od tego, co czeka Cię na miejscu. Są jednak pewne wskazówki, które z pewnością pomogą Ci wykonać jak najlepsze podwodne zdjęcia. Oto 5 najważniejszych z nich: 

  1. Rób zdjęcia w formacie RAW, dzięki któremu masz większe pole do manewru przy późniejszej edycji. 
  2. Użyj trybu seryjnego. Z nim masz pewność, że uda Ci się zrobić ten jeden, idealny kadr – nawet przy ciągle zmieniających się warunkach. 
  3. Gdy chcesz uwiecznić coś lub kogoś na zdjęciu – staraj się być jak najbliżej obiektu, który fotografujesz. Pod wodą jest to szczególnie ważne. 
  4. Aby Twoje kadry nie okazały się zbyt ciemne - zadbaj o dodatkowe oświetlenie. W tym celu użyj lampy błyskowej lub innego źródła światła. Pamiętaj, że woda pochłania sporą ilość promieni słonecznych, dlatego jest to szczególnie ważne. 
  5. Jeżeli chcesz otrzymać dobrej jakości zdjęcia - nie korzystaj z zooma. Pod wodą nie jest to najlepsze rozwiązanie, więc lepiej z niego zrezygnować.

To już wszystko. Jak widzisz, fotografowanie pod wodą wcale nie jest takie straszne, jak się wydaje. Przy zastosowaniu odpowiedniego miejsca, ustawień i sprzętu – możesz zrobić super podwodne zdjęcia. Jeżeli za pierwszym razem Ci nie wyjdą – nie zniechęcaj się i próbuj do skutku. W końcu praktyka czyni mistrza i nie od razu Rzym zbudowano. ? 

Zdjęcie pod wodą

P.S. Jeżeli możesz się już pochwalić jakimiś podwodnymi kadrami lub innymi niesamowitymi ujęciami, to koniecznie skorzystaj z naszej promocji i wywołaj zdjęcia na odbitkach 13x18 cm. ;)

 

Oceniło nas już 12064 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.