Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Zdjęcie rodzinnne przy stole

Fotografia okolicznościowa podczas rodzinnych imprez - 10 wskazówek dotyczących robienia zdjęć w domu

Urodziny, imieniny, święta czy rocznica ślubu – powodów do spotkań przy rodzinnym stole z pewnością nie brakuje. Wykonywanie zdjęć w domu to niemałe wyzwanie dla fotografa, który zdany jest niemal wyłącznie na sztuczne oświetlenie i ruchliwych, pozujących modeli. Jak wykonać dobre zdjęcia z rodzinnej imprezy? Oto garść naszych wskazówek.

Pozowanie jest…nudne!

Jeśli to właśnie Tobie przyszło stanąć za obiektywem, musisz zapamiętać kluczową kwestię. Ustawianie poszczególnych członków rodziny do idealnego zdjęcia zazwyczaj nie kończy się niczym dobrym. Upominasz ciocię, aby ustawiła się bokiem i grzecznie prosisz małą kuzynkę, by wytrwała kilka sekund w bezruchu? Efektem takich fotek będą wymuszone uśmiechy. Uwierz nam, przeglądanie Twoich starań nie będzie dla nikogo przyjemnością. Postaw lepiej na spontaniczne fotki, które zaowocują mnóstwem przychylnych komentarzy.

zbliżenie na sznur lampek świątecznych

Fotografia w domu – wykorzystaj moc zbliżenia

Spróbuj odejść od tradycyjnego fotografowania w jak najszerszym kadrze i skup się na detalach. Zbliżenie obiektywu odwróci uwagę od niekorzystnego tła, a dany obiekt będzie wówczas dobrze wyeksponowany.

Nie używaj flesza

Chcesz mieć ciekawe zdjęcia z imprez w domu? Zrezygnuj z flesza. Stosowanie dodatkowego oświetlenia sprawi, że Twoje fotki będą wyglądać sztucznie. Światło wypełniające pomieszczenie możesz wykorzystać na wiele sposobów. Szczególnie ciekawe ujęcia wychodzą przy blasku bożonarodzeniowego drzewka. :)

świąteczne detale - szyszki

Zdjęcia w ruchu

Tego typu fotografie wyglądają naturalnie, jednak ich wykonanie wymaga pewnej sprawności technicznej. Zdjęcia w ruchu wyjdą ciekawie, jeśli ustawisz jak najkrótszy czas otwarcia migawki i powyższych wartość ISO. Kadry będą ostrzejsze jeśli zmniejszysz otwór przysłony.

grupka ludzi

Zdjęcia okolicznościowe niepozowane

Spontaniczne fotki są najlepsze! Zaskocz gości w trakcie przygotowań do rodzinnej uroczystości lub w trakcie jej trwania. Rodzinne spotkanie to wdzięczny temat do wykonania małej sesji, jednak potraktuj przybyłych ulgowo i nie każ im się ustawiać do każdego kadru. Postaraj się, aby fotografia okolicznościowa miała swój urok dzięki dynamicznym ujęciom.

ojciec wiąże muchę małemu chłopcu - synowi

Zaaranżuj tło

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w jednym z zakątków przygotować scenkę nawiązującą tematem do spotkania. Kącik świąteczny z rekwizytami szczególnie przypadnie do gustu najmłodszym.

Okiełznaj trudne warunki

Jeśli bardzo chcesz pstryknąć kilka portretowych ujęć, wyposaż się w statyw. To bardzo pomocny gadżet, dzięki któremu opanujesz trudne warunki do wykonania dobrej jakości zdjęć.

aparat na statywie

Wybierz odpowiednią porę

Zdjęcia, na których znajduje się cała rodzina, najlepiej robić na początku spotkania. Później uczestnicy wydarzenia mogą się stopniowo „wykruszać” i nie zdążysz uchwycić ich w kadrze. Dynamiczne fotki z zaskoczenia pstrykaj natomiast podczas nieoficjalnej części imprezy.

zdjęcie rodzinne

Ciekawe pomysły na zdjęcia w domu

Przejmij inicjatywę i zaserwuj rodzinie odrobinę ruchu. Unikaj zdjęć siedzących – zamiast tego wyeksponuj więzi, pokaż emocje, skup się na bliskości. To będzie znakomita pamiątka dla wszystkich przybyłych gości.

Nie zapomnij o odbitkach

Efekty swojej pracy koniecznie zaprezentuj każdemu członkowi rodziny. Przygotuj odbitki 10x15 oraz eleganckie pudełko na zdjęcia. Zestaw pozwoli cieszyć się rodzinnymi ujęciami przez kolejne lata. Kadry będą przedstawiać nie tylko Twoje autorskie pomysły na zdjęcia w domu, ale i zachwycą gości kreatywnością. Wiesz już, jak zrobić fajne zdjęcia w domu. Teraz pozostaje Ci czekać do najbliższej okazji, by wykorzystać potencjał drzemiący w Twoim kreatywnym umyśle. Baw się dobrze. :)

odbitki w elegancik pudełku na zdjęcia

 

Oceniło nas już 12772 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.