Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Koty

Pupile w obiektywie, czyli jak fotografować zwierzęta.

Fotografowanie zwierząt to zadanie, które potrafi przynieść ogromną satysfakcję, jak również stanowić nie lada wyzwanie. Zarówno początkujący, jak i doświadczeni fotografowie znajdą w tej dziedzinie fotografii niezliczone możliwości do wyrażenia swojej kreatywności, a jednocześnie nauczą się cierpliwości i zrozumienia dla potrzeb swoich czworonożnych modeli. W poprzednim artykule (tutaj), radziliśmy, w jaki sposób najlepiej wywołać wykonane zdjęcia. Poniżej przedstawiamy kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci stworzyć zachwycające portrety Twoich zwierzęcych przyjaciół, wykorzystując do tego różnorodne techniki i podejścia.

Fotografia zwierząt – ustawienia aparatu

Odpowiednie ustawienia aparatu są kluczem do sukcesu w fotografii zwierząt. W zależności od sytuacji, ważne jest, aby dostosować czas naświetlania, ISO oraz tryb autofocusa tak, aby zminimalizować ryzyko rozmycia i maksymalizować ostrość zdjęć. Tryb zdjęć seryjnych (burst mode) jest nieoceniony, gdyż pozwala na uchwycenie serii zdjęć w krótkim czasie, co jest idealne przy fotografowaniu zwierząt w ruchu. Krótki czas naświetlania pomoże "zamrozić" szybkie ruchy, a wysokie ISO (w granicach rozsądku, aby uniknąć zbyt dużego szumu) pozwoli na fotografowanie w gorszych warunkach oświetleniowych bez konieczności stosowania flesza.

Fotografia zwierząt - pies

Jak fotografować zwierzęta w ruchu

Fotografowanie zwierząt w ruchu wymaga nie tylko odpowiednich ustawień aparatu, ale również pewnej dozy przewidywania i zrozumienia zachowań zwierząt. Ważne jest, aby być gotowym na szybką reakcję i dostosowanie się do dynamicznie zmieniającej się sytuacji. Tryb autofocusa z ciągłym śledzeniem (AF-C) pozwoli na utrzymanie ostrości na zwierzęciu, nawet gdy szybko się porusza. Wykorzystanie długiego obiektywu może również pomóc w utrzymaniu odpowiedniej odległości, co jest szczególnie ważne przy fotografowaniu dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Biegnący pies - jak fotografować zwierzęta w ruchu

 

Jak zrobić zdjęcia zwierząt

Aby zrobić udane zdjęcia zwierząt, poza cierpliwością i umiejętnością pracy z aparatem, niezbędne jest znalezienie sposobu, aby nasz czworonożny model chciał współpracować. Jednym z kluczy do sukcesu jest zrozumienie, co motywuje Twoje zwierzę i jak można wykorzystać te motywacje, aby zachęcić je do pozowania. Oto kilka sprawdzonych pomysłów, które pomogą Ci w tej kwestii:

 • Użyj przysmaków jako zachęty - Dla wielu zwierząt przysmaki są nieodpartą motywacją do współpracy. Możesz użyć ulubionych smakołyków, aby przyciągnąć uwagę zwierzęcia i zachęcić je do pozowania w określonej pozycji. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z ilością, aby nie zaszkodzić zdrowiu Twojego pupila.
   
 • Zabawki i dźwięki - Niektóre zwierzęta lepiej reagują na zabawki lub specyficzne dźwięki (np. piskliwe zabawki, szeleszczące przedmioty, czy nawet aplikacje na telefon emitujące dźwięki, które przyciągają uwagę zwierząt, jak śpiew ptaków czy miauczenie). Możesz wykorzystać te elementy, aby skierować wzrok zwierzęcia w stronę obiektywu lub zachęcić je do zmiany pozycji.
   
 • Zachęta przez naśladowanie - Zwierzęta często reagują na zachowania innych, w tym ludzi. Możesz spróbować naśladować dźwięki, które zwykle przyciągają uwagę Twojego zwierzaka, lub nawet delikatnie prowokować do zabawy, aby uchwycić bardziej naturalne i dynamiczne pozycje.
   
 • Cierpliwość i stopniowe przyzwyczajanie do aparatu - Zanim zaczniesz intensywnie fotografować, pozwól zwierzakowi przyzwyczaić się do obecności aparatu. Możesz zacząć od pozostawienia aparatu w miejscach, gdzie zwierzę często przebywa, aby zaczęło go postrzegać jako niegroźny element otoczenia. Dzięki temu, kiedy zaczniesz robić zdjęcia, zwierzę będzie mniej niespokojne i bardziej skłonne do współpracy.
   
 • Zdjęcia podczas zabawy - Czasami najlepsze zdjęcia można uzyskać, nie starając się zmuszać zwierzęcia do pozowania, a raczej fotografując je podczas naturalnej zabawy lub innych czynności. W ten sposób można uchwycić prawdziwą esencję i osobowość zwierzęcia, co często przekłada się na niezapomniane i pełne życia zdjęcia.

Pamiętaj, że każde zwierzę jest inne i co działa dla jednego, może nie działać dla innego. Kluczem jest obserwacja i dostosowanie się do indywidualnych preferencji i osobowości Twojego pupila. Z czasem i praktyką nauczysz się, jakie techniki najlepiej sprawdzają się przy pracy z Twoim zwierzęcym modelem, tworząc wspaniałe wspomnienia uchwycone w kadrze.

Koty pozujące do zdjęć

Ile kosztuje sesja zdjęciowa psa

Ceny sesji zdjęciowej psa mogą różnić się znacząco w zależności od wielu czynników, takich jak doświadczenie i renoma fotografa, czas trwania sesji, lokalizacja, liczba finalnych zdjęć oraz ich obróbka. Orientacyjnie, ceny mogą zaczynać się od kilkuset złotych za godzinę sesji i rosnąć w zależności od wymagań i dodatkowych usług. Warto zorientować się w ofertach kilku fotografów, aby znaleźć najlepszy stosunek jakości do ceny oraz stylu fotograficznego, który najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom i potrzebom.

Kotek na dłoniach właścicielki

Fotografia zwierząt – porady

Aby osiągnąć mistrzostwo w fotografii zwierząt, nie tylko technika jest ważna, ale również podejście i przygotowanie. Oto rozszerzone wskazówki, które pomogą Ci w tworzeniu jeszcze lepszych zdjęć Twoich zwierzęcych modeli:

 • Znajdź odpowiednie światło - Naturalne światło jest Twoim najlepszym przyjacielem w fotografii zwierząt. Najlepiej fotografować wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, kiedy słońce jest nisko, a światło miękkie i rozproszone. Unikaj bezpośredniego, ostrym światła południowego, które może tworzyć twarde cienie i sprawić, że zwierzęta będą mrużyć oczy.
   
 • Wybierz odpowiednie tło - Tło może znacząco wpłynąć na finalny efekt zdjęcia. Staraj się, aby było ono jak najmniej rozpraszające i dobrze komponowało się z tematem. Naturalne tło, takie jak trawa, las czy plaża, często najlepiej współgra z tematyką zwierzęcą.
   
 • Cierpliwość to klucz - Zwierzęta mają swój własny umysł i nie zawsze chcą współpracować z fotografem. Dlatego niezbędna jest cierpliwość. Czasami musisz spędzić dużo czasu na oczekiwaniu na ten idealny moment. Cierpliwość i wytrwałość często są nagradzane niezapomnianymi ujęciami.
   
 • Zachowaj spokój i cichość - Zbyt gwałtowne ruchy lub głośne dźwięki mogą przestraszyć zwierzę lub sprawić, że będzie niechętne do współpracy. Staraj się być jak najbardziej nieinwazyjny, co zwiększy Twoje szanse na zrobienie dobrych zdjęć.
   
 • Skup się na oczach - W fotografii zwierząt, podobnie jak w portretach ludzi, oczy są kluczowym elementem. Staraj się, aby były one zawsze w punkcie ostrości. Oczy pełne wyrazu mogą nadać zdjęciu głębi i emocji.
   
 • Eksperymentuj z perspektywą - Zmiana perspektywy może całkowicie odmienić zdjęcie. Spróbuj fotografować ze poziomu oczu zwierzęcia, aby uzyskać bardziej osobisty i intymny efekt. Nie bój się eksperymentować z różnymi kątami i wysokościami.
   
 • Wykorzystaj tryb seryjny - Zwierzęta są nieprzewidywalne i często szybko się poruszają. Używanie trybu seryjnego (burst mode) pozwoli Ci uchwycić serię zdjęć w krótkim odstępie czasu, co zwiększa szansę na idealne ujęcie.
   
 • Postprodukcja jest Twoim przyjacielem - Odpowiednia obróbka zdjęć może znacząco poprawić ich jakość. Nie bój się używać programów do edycji zdjęć, aby skorygować ekspozycję, kontrast, nasycenie czy ostrość. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić – najlepsze zdjęcia to takie, które wyglądają naturalnie.
   
 • Baw się dobrze - Fotografia zwierząt, mimo że czasami wymagająca, powinna być przede wszystkim przyjemnością. Pozytywne nastawienie i zabawa podczas sesji zdjęciowej zarażą Twojego modela, co z pewnością przełoży się na lepsze zdjęcia.

Pamiętając o tych poradach, z pewnością podniesiesz poziom swoich zwierzęcych portretów, jednocześnie ciesząc się każdą chwilą spędzoną za aparatem.

Fotografia zwierząt domowych

Fotografowanie zwierząt domowych daje unikalną możliwość uchwycenia ich codziennych rytuałów, osobowości oraz wyjątkowego charakteru. Koncentrując się na indywidualnych cechach i zwyczajach Twojego pupila, masz szansę stworzyć niepowtarzalne i pełne emocji zdjęcia. Warto eksperymentować z różnymi perspektywami, ujęciami oraz środowiskami, aby uchwycić szeroki zakres emocji i zachowań zwierzęcia. Pamiętaj, że najlepsze zdjęcia często powstają w najmniej oczekiwanych momentach, dlatego zawsze warto mieć aparat pod ręką.

Pies na kanapie

 

Fotografowanie zwierząt wymaga nie tylko technicznej wiedzy i umiejętności, ale również cierpliwości, empatii oraz zrozumienia dla zwierzęcych modeli. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i podejściu, jesteś w stanie stworzyć niezapomniane zdjęcia, które będą cenną pamiątką i świadectwem wyjątkowej więzi między człowiekiem a zwierzęciem.

Po stworzeniu serii pięknych zdjęć zwierząt, naturalnym krokiem jest pragnienie zachowania tych wyjątkowych momentów nie tylko w formie cyfrowej, ale i fizycznej. Wydrukowanie zdjęć pozwala na cieszenie się nimi każdego dnia, a także sprawia, że stanowią one wyjątkowy element dekoracyjny naszego domu lub idealny prezent dla bliskich.

Oceniło nas już 12558 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.