Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Zdjęcie telefonem, flatlay

Jak zrobić instagramowe zdjęcia flat lay?

Zdjęcia flat lay to ciekawy, fotograficzny trend, który opanował media społecznościowe już kilka lat temu. Prowadzenie własnego profilu wymaga nie tylko przemyślanych treści, ale i pomysłowych zdjęć, które przykują uwagę odbiorców. Zdjęcia instagramowe flat lay mają miliony fanów na całym świecie. Chcesz nauczyć się wykonywać takie fotki w domowym zaciszu? Przeczytaj nasz poradnik i dołącz do grona trendsetterów.

Czym są zdjęcia typu flat lay?

W mediach społecznościowych, a szczególnie na Instagramie pojawiają się zdjęcia robione „z góry”. Przedmioty poukładane na płaskiej powierzchni fotografowane są z perspektywy lotu ptaka. Tak właśnie nazywa się fotka flat lay! Nazwa pochodzi z języka angielskiego i składa się z wyrazu „flat”, oznaczającego „płaski” oraz „lay”, czyli czasownika „leżeć”. Powstały zwrot nie ma odpowiednika w języku polskim, dlatego w użyciu najczęściej pozostaje w oryginalnej wersji. Swoją drogą ciekawe jak brzmiałaby ta fraza w naszej pięknej polszczyźnie? Wyraz „płaskoleż” brzmi nieco zabawnie, ale z pewnością dziwnie. ;)

Zdjęcia flat lay robią furorę na profilach społecznościowych. Z uwagi na kwadratowy format świetnie sprawdzają się na kanałach o tematyce kulinarnej, modowej czy podróżniczej, chętnie sięgają po nie osoby związane z branżą wydawniczą i recenzenci książek. Tego typu fotografie równie dobrze prezentują się w codziennych publikacjach.

Zdjęcie z góry

Jak robić zdjęcia flat lay? Naucz się z nami krok po kroku

Dość teorii, pora na solidną dawkę praktyki :) Zdjęcia flat lay można z powodzeniem wykonać w domu, bez drogiego sprzętu ani specjalistycznych umiejętności. Bez problemu nauczysz się wykonywać takie fotki nawet telefonem komórkowym.

Kluczową kwestią w fotografii flat lay jest kompozycja. Obserwując tego typu zdjęcia na Instagramie, można odnieść wrażenie, że panuje na nich nieład. Tymczasem nic tam nie jest przypadkowe! Przedmioty na zdjęciu tworzą tematyczną spójną całość (a fakt ten chętnie wykorzystują influencerzy, lokując tam produkty firm, z którymi współpracują). Do swojego zdjęcia możesz wybrać jeden przedmiot, odgrywający rolę głównego bohatera, lub kilka – jednak uważaj, by w kadrze nie pojawił się chaos. Ważne są także dodatki, które wzbogacą kompozycję. One z kolei nie muszą być bezpośrednio powiązane z tematyką zdjęcia, lecz pasować do całości.

Pamiętaj, że mniej znaczy więcej! Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę ze zdjęciami typu flat lay, ogranicz się do kilku przedmiotów, by łatwiej zapanować nad kadrem. Na początek możesz poćwiczyć swoje umiejętności, wywołując odbitki kwadratowe, i oceniając bieżące dokonania. Z czasem opanujesz technikę, a papierowe fotki utrwalą dzień, w którym przyszło Ci się oswoić ze światem mediów społecznościowych.

Jakie tło wybrać na instagramowe zdjęcia?

Zgromadzenie kilku przedmiotów w kwadratowym kadrze wymaga neutralnego tła. Takiego, które nie będzie rozpraszać uwagi odbiorcy. Robiąc zdjęcia typu flat lay najlepiej zastosować tło o niezbyt ozdobnej fakturze. Unikaj baz zawierających pstrokate kolory czy elementy, które nie pasują do przedmiotów umieszczonych na pierwszym planie. Postaw na drewniane deski, wykorzystaj płytę MDF, a nawet koc w jednolitym kolorze. Tło może być jasne lub ciemne – samodzielnie wypróbuj różne warianty, by wybrać ostateczną wersję swoich zdjęć.

Zdjęcie telefonem

Festiwal prób i błędów

Prawda jest taka, że rzadko kiedy pierwsze zdjęcia flat lay należą do udanych. Niekiedy problemem jest złe ułożenie produktów lub zbyt mała ilość naturalnego światła. Czasem okazuje się, że przedmiot, który miał pasować do reszty, psuje całą kompozycję. Robienie zdjęć to istny festiwal błędnych i mniej lub bardziej udanych kadrów. Nie zniechęcaj się! Czasem wystarczy przesunąć któryś z elementów z lewo czy prawo, by uzyskać satysfakcjonujący efekt.

Inspiruj się!

Instagram jest kopalnią wiedzy i inspiracji. Jeśli szukasz pomysłu na własne kadry typu flat lay, zaobserwuj, w jaki sposób robi to Twoja konkurencja. Zawsze możesz próbować wykonać coś lepiej i zyskać kolejnych zadowolonych odbiorców. Wpisz w wyszukiwarce #flatlay i zainspiruj się milionami fotek! Przeglądanie zdjęć pobudzi Twoją wyobraźnię i wyzwoli kreatywność. Po kilku próbach z pewnością uzyskasz efekt, o który chodziło Ci od samego początku.

Teraz gdy już wiesz, jak robić zdjęcia flatlay, pora wdrożyć powyższe wskazówki w życie. Twórz, komponuj i uwieczniaj, a osiągniesz swój cel. :)

Kobieta robiąca zdjęcie


 

Oceniło nas już 12558 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.