Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Zdjęcie ślubne

Czy papier fotograficzny ma znaczenie? Kiedy warto zamówić odbitki na jedwabnym papierze?

Papier fotograficzny dostępny jest dziś w wielu wariantach. Jeśli jesteś na początku swojej przygody z aparatem, zapewne zastanawiasz się, jaki rodzaj papieru fotograficznego będzie najlepszym wyborem dla Twoich fotek. Matowy, aksamitny, satynowy – to tylko niektóre opcje dla pasjonatów fotografii. W zależności od tego, czy zdecydujesz się na papier błyszczący czy papier jedwabny zdjęcia zyskają konkretny efekt. Dziś ostatecznie rozstrzygniemy, jaki papier na odbitki sprawdzi się najlepiej dla Twoich kadrów.

Rodzaje papieru fotograficznego: papier błyszczący

Podstawowy podział papieru fotograficznego jest prosty – wyróżniamy papier fotograficzny błyszczący oraz matowy. Pierwszy z nich jest niewątpliwie najczęściej wybieranym, co zauważamy również wśród naszych klientów. Papier błyszczący jest uznawany za bardziej elegancki i wyróżnia się mocnym nasyceniem barw. Doskonale sprawdza się przy wydrukach małoformatowych – jeśli więc wywołujesz odbitki 10x15 czy nieco większe kadry, zdecyduj się właśnie na ten rodzaj papieru. Powierzchnia Twoich zdjęć będzie wyróżniać się charakterystycznym połyskiem, dzięki czemu barwy będą ożywione i intensywne.

Jakie są wady tego rodzaju papieru? Lustrzana powierzchnia papieru błyszczącego jest bardziej podatna na zarysowania i odciski palców. Zdjęcia wywołane na tym papierze najlepiej umieścić w albumie z folią, która zabezpieczy każdy kadr, sprawiając, że przez lata będą cieszyć oko.

Rodzaje papieru

Odbitki – papier błyszczący czy matowy?

Drugim pod względem popularności jest matowy papier fotograficzny. To papier o strukturalnej, ziarnistej powierzchni, który przeznaczony jest do dużych odbitek, a także banerów wielkoformatowych. Mat nie odbija światła w takim stopniu, jak papier błyszczący, zatem jest chętnie wykorzystywany przy druku dużych reklam, ponieważ jest bardziej czytelny. Na odbitkach z papieru matowego nie pozostają odciski palców, można więc do woli je przeglądać. Ten rodzaj papieru często stosowany jest przy zdjęciach ślubnych i podobnych uroczystościach – dzięki dużej odporności na uszkodzenia, mogą być przechowywane w pudełku.

Jedyną wadą papieru matowego jest złudzenie, jakie tworzy jego ziarnista faktura. Światło słabiej odbija się od powierzchni zdjęcia, przez co wydaje się, że kolory są mniej nasycone.

Papier na zdjęciach

Odbitki na papierze jedwabistym – idealne na ekskluzywny prezent

Jedwabisty papier fotograficzny przeznaczony jest do wyjątkowych zdjęć. Wyróżnia się delikatną fakturą płótna, a jego właściwości zbliżone są do tych, które cechują papier matowy. Zdjęcia na papierze jedwabistym mają minimalnie połyskliwą powierzchnię, dzięki czemu najlepiej prezentują się w dużych i bardzo dużych formatach. Na odbitki jedwabne najczęściej decydują się zawodowi fotografowie, zwracając uwagę na odzwierciedlenie naturalnych kolorów i klasyczny wygląd zdjęć. Jeśli chcesz sprawić komuś przyjemność osobistym prezentem, zdjęcie na papierze jedwabistym będzie znakomitym pomysłem.

Zachowaj jednak ostrożność przy wywoływaniu małych odbitek na papierze jedwabnym. Wyróżnia się on wyraźną fakturą, co może skutkować wrażeniem małej ostrości na zdjęciach. Przy wywoływaniu najmniejszych odbitek zdecydowanie lepiej sprawdzi się jeden z papierów wymienionych powyżej. Papier fotograficzny jedwabisty zostaw na wyjątkowe kadry, które chcesz wywołać w większym formacie i oprawić w ramki.

Jesienne zdjęcia

Jaki jest najlepszy papier na odbitki?

Do tej pory wyróżniliśmy jedynie 3 rodzaje papieru. Tymczasem w ofercie znajdziesz papier fotograficzny satynowy, aksamitny czy metalik. Są to papiery nietypowe, a każdy z nich prezentuje inny efekt. Nie wiesz, jaki papier na odbitki będzie najlepszym wyborem? Zamów na próbę kilka jednakowych zdjęć na różnych papierach. Przekonasz się wtedy, czy zdjęcia na papierze aksamitnym spełniają Twoje oczekiwania, czy jednak wolisz odbitki na papierze jedwabistym lub błyszczącym.

Miej też na uwadze, że poszczególne rodzaje papierów mogą różnić się grubością, co wpływa także na ich trwałość. Jaki papier na odbitki jest najlepszy? To kwestia przeznaczenia. :) Jeśli fotki, które masz zamiar wywołać, będą często oglądane i przekazywane z rąk do rąk, wybierz papier matowy, jedwabisty lub satynowy. Są odporne na dotyk i mniej podatne na zniszczenia, a do tego świetnie prezentują się w albumie typu vintage. Jeśli natomiast Twoje odbitki trafią bezpośrednio do albumu, papier błyszczący lub matowy będzie dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem.

Oceniło nas już 12558 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.