Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Fotografka robi zdjęcie

Pierwsza sesja fotograficzna - jak ją zaplanować?

Sesje zdjęciowe, zarówno te profesjonalne, jak i czysto amatorskie, zyskują coraz większą popularność. Zorganizowanie takiej sesji jest świetnym pomysłem, jeżeli chcemy mieć cudowną pamiątkę na lata lub też po prostu mamy zamiar cyknąć świetną fotkę. Jak się do tego zabrać? W tym wpisie uchylimy Wam rąbka tajemnicy!

Pierwsza sesja zdjęciowa krok po kroku 

Chociaż z pozoru samo wykonanie sesji fotograficznej, szczególnie tej amatorskiej, może wydawać się bardzo proste - w rzeczywistości jest to przedsięwzięcie, które wymaga od nas bardzo dobrego planu. Od czego rozpocząć planowanie sesji zdjęciowej? Spieszymy z odpowiedzią!

Przede wszystkim musisz ustalić cel Twojej sesji. Co przy jej pomocy chcesz osiągnąć? Na jakim efekcie finalnym Ci zależy? Dlaczego właściwie ją robisz? Dzięki odpowiedziom na te pytania wyklaruje Ci się bardzo jasny obraz tego, do czego chcesz dążyć. Każda sesja zdjęciowa opiera się właśnie na takich założeniach, ponieważ wykonywanie zdjęć sesyjnych wiąże się z pewnego rodzaju stylizacją. Inny cel będziemy chcieli osiągnąć robiąc sesję produktową, a inny narzeczeńską, ślubną, czy biznesową. Każda z nich będzie różniła się nie tylko założeniami, ale też stylem, jak i miejscem, w którym będzie się odbywała.

Celem Twojej sesji może być nawet bardzo prozaiczna motywacja - chęć udoskonalenia swoich umiejętności lub po prostu potrzeba stworzenia, jak i rozbudowania swojego portfolio. 

Ustalenie celu sesji foto jest niezwykle istotne. Oprócz wyklarowania się obrazu, jaki chcesz osiągnąć, jego ustalenie wpływa na oszacowanie kosztów, nakładu pracy oraz czasu, jaki musisz poświęcić na realizację. Pomoże Ci też w podjęciu decyzji o tym, jaki sprzęt ze sobą zabierzesz. Ustalenie celu determinuje całą Twoją pracę nad sesją fotograficzną. 

Odbitki zdjęć

Przygotowania do sesji zdjęciowej - pomysł i realizacja 

Już wiesz co chcesz osiągnąć? Super! Czas na kolejny krok - pomysł na sesję, czyli sposób realizacji ustalonego wcześniej celu. Na tym etapie gromadzisz wszystkie niezbędne elementy, które pomogą Ci osiągnąć konkretny efekt. W zależności od tego, jaka motywacja przyświeca tej sesji, wybierasz jej temat przewodni. Jeżeli jest to sesja ślubna musisz zdecydować w jakiej estetyce chcesz ją utrzymać - czy będzie ona utrzymana w stylistyce bajkowej a może rustykalnej? Czy zależy Ci na tym, by zdjęcia były robione rano, czy nocą? Czy oprócz pary młodej na zdjęciach powinny pojawić się jeszcze jakieś dodatkowe elementy? Jak bardzo ważne są detale i ile uwagi chcesz im poświęcić? 

Etap ten jest też doskonałym czasem na ustalenie samego sedna sesji zdjęciowej, czyli kogo lub co będziesz fotografować, gdzie to zrobisz oraz kiedy. Bez tych składowych Twoja sesja nie ma prawa się udać! Jeżeli zdecydujesz się na fotografowanie modela lub modeli musisz zaplanować ich stylizacje. Brzmi tajemniczo? To nic innego, jak ustalenie w jakiej estetyce powinny być utrzymane ich stylizacje ubraniowe, fryzury oraz makijaż a nawet ich zachowanie w trakcie sesji! O ile w przypadku sesji produktowej fotografowany przedmiot nie musi, a nawet nie może wyrażać emocji, sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku ludzi. Co do zasady kwestie te możesz ustalić z osobami, które będziesz fotografować, jednak pamiętaj, że mogą one wymagać od Ciebie konkretnych wskazówek podczas przygotowań do sesji. 

Zespół podczas sesji fotograficznej

 

Sesja fotograficzna krok po kroku - o tym nie możesz zapomnieć!

Oprócz koncepcji kreatywnej musisz pamiętać o bardzo przyziemnych zadaniach, które trzeba odhaczyć w trakcie przygotowywania sesji fotograficznej. Zacznijmy od podstaw: upewnij się, że każda osoba zaangażowana w sesję wie o tym, którego dnia, o której godzinie i gdzie ma się stawić. Dodatkowo pamiętaj o tym, że jeżeli zależy Ci na tym, by zrobić zdjęcia w miejscu, które nie jest ogólnodostępne - musisz uzyskać zgodę od jego właściciela, najlepiej na piśmie. W logistyce całego wydarzenia warto też uwzględnić jedzenie - zrobienie dobrych zdjęć nie trwa 15 minut, dlatego zadbaj o to, by nikt nie chodził z pustym żołądkiem! 

Jedną z najważniejszych kwestii jest stworzenie dokładnego planu zdjęć, które chcesz zrobić. Warto wykorzystać maksymalnie czas, który poświęcasz na sesję zdjęciową, tak by jej efekty były naprawdę zadowalające. Rozpisz sobie konkretnie na jakich ujęciach Ci zależy i odhaczaj je kolejno w trakcie trwania sesji. 

Pierwsza sesja fotograficzna - co dalej?

Pierwsza sesja fotograficzna już za Tobą? Wszystkie zdjęcia zostały przez Ciebie obrobione - co teraz? Koniecznie je wywołaj! Nic nie będzie cieszyło Cię bardziej niż namacalny efekt Twojej pracy. Postaw na najpopularniejsze formaty zdjęć: odbitki w formacie 10x15 i 15x21 - znajdziesz je w ofercie Fotolab! Zrealizujemy Twoje zamówienie szybko i profesjonalnie. 

Sesja fotograficzna

 

Oceniło nas już 12558 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.