Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Zdjęcie do paszportu

Zdjęcia do dokumentów – zrób je sam! 

Nadszedł czas na wyrobienie ważnego dokumentu? Będziesz potrzebować dobrego zdjęcia! Aby wyrobić dowód osobisty, paszport czy legitymację, wraz z wnioskiem musisz przedłożyć zdjęcie, które spełnia urzędowe wymogi. Z nami wywołasz zdjęcia do dokumentów w domowym zaciszu. Zobacz, jakie to proste! 

Domowe studio fotograficzne

Ile kosztują zdjęcia do dokumentów? 

Cennik profesjonalnych usług fotograficznych ostatnimi laty poszybował w górę. Za komplet czterech zdjęć przyjdzie zapłacić około 30 złotych, a w przypadku zlecenia usługi w trybie ekspresowym dochodzą dodatkowe koszty w kwocie 10-20 zł. To oznacza niemałą sumę, a i tak zazwyczaj nie wykorzystuje się wszystkich fotografii. 

W FotoLab wywoływanie zdjęć do dokumentów będzie kosztować Cię zaledwie 14 zł za komplet, a w aplikacji taniej! To pestka w porównaniu do tradycyjnej formy, prawda? Wszystko załatwisz online, bez wychodzenia z domu i bez czekania. 

Make-up do zdjęć do paszportu

Jakie zdjęcia do dokumentów? Urzędowe wytyczne 

Wygląd zdjęcia do dowodu czy paszportu określają konkretne przepisy i warto ich przestrzegać, aby fotografie zostały uznane za prawidłowe podczas składania wniosku. Przede wszystkim zdjęcie musi być aktualne – w wielu przypadkach pozostanie z Tobą przez kolejne 10 lat. Urzędnik nie przyjmie fotografii wykonanej wcześniej niż pół roku temu. 

Zdjęcia do dokumentów muszą mieć też określone wymiary. Standardowo wymogiem są fotografie w rozmiarze 3,5 cm × 4,5 cm, lecz w skrajnych przypadkach (np. zdjęcie do wizy amerykańskiej czy do dyplomu uczelni) może to być wartość zmienna i zawsze należy się upewnić u źródła. Korzystając z usług FotoLab, nie musisz przejmować się, jak zrobić zdjęcia do dokumentów. System sam wykadruje ujęcie w docelowym formacie. 

Fotografka robi zdjęcie aparatem

Zdjęcia do dokumentów – jak zrobić? 

Wykonanie zdjęcia do dokumentów w domowych warunkach jest jak najbardziej możliwe. Musisz zadbać o jasne, jednolite tło, najlepiej stając tyłem do ściany. Skieruj twarz w obiektyw aparatu, nie przekrzywiaj głowy. Upewnij się, że włosy nie przysłaniają twarzy, a oczy są naturalnie otwarte. Zabronione jest nakrycie głowy lub oczu w formie okularów z ciemnymi szkłami lub czapki, chyba że nakazuje tego Twoja religia lub dysponujesz zaświadczeniem lekarskim o wadzie wzroku. 

Zdjęcie powinno obejmować całą twarz (która wypełnia ok. 70-80% kadru) oraz górną część barków. Owal twarzy oraz linia barków powinny być odsłonięte, a fotografia musi odwzorowywać naturalny kolor skóry. Zdjęcie do dowodu lub paszportu można wykonać aparatem, a także telefonem komórkowym. 

Naświetlanie zdjęcia

Jak się ubrać do zdjęcia do dokumentów? 

Przy wykonywaniu zdjęć do dokumentów nie obowiązuje surowy dress code, lecz warto mieć na uwadze zasady dobrego smaku. Najlepiej postawić na odzież w stonowanych barwach, która będzie kontrastować z jednolitym tłem. Wzorzyste bluzki w krzykliwych kolorach nie są dobrym rozwiązaniem – o wiele korzystniej jest założyć klasyczną, biznesową stylizację. Koszula lub elegancka bluzka w pastelowych kolorach to znakomita sugestia, podobnie jak odzież w kolorach granatu czy kobaltu. Możesz zdecydować się także na założenie marynarki lub żakietu, co doda całości elegancji. 

Makijaż i biżuteria 

Paniom wykonującym zdjęcie do dowodu w domu zaleca się neutralny makijaż oraz skromne uczesanie. Warto pamiętać, aby włosy nie wychodziły poza kadr, a nadmiar makijażu nie utrudniał weryfikacji tożsamości. W kwestii biżuterii i dodatków należy mieć na uwadze, aby nie przysłaniały one owalu twarzy i nie przebijały się na pierwszy plan. Zalecane są delikatne kolczyki i łańcuszek, warto natomiast zrezygnować z apaszek i szalików, które mogą spowodować trudności z akceptacją zdjęcia w urzędzie. 

Garderoba do zdjęcia

 

Oceniło nas już 12772 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.