Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Śmiejąca się kobieta zimą

Jak zrobić niesamowite zdjęcia zimą?

Przez wielu zima uznawana jest za jedną z najpiękniejszych pór roku. Nic więc w tym dziwnego, że większość z nas chciałaby uwiecznić magiczne chwile, otoczone zimową aurą na zdjęciach. Fotografia zimowa może jednak okazać się nie lada wyzwaniem. Chcesz dowiedzieć się, jak robić zdjęcia zimą, tak by ich efekty zwalały z nóg? Łap gorącą herbatę i poznaj kilka trików, dzięki którym zrobisz niesamowite zimowe fotografie!

Krajobraz zimowy z latarnią


Jak robić dobre zdjęcia zimą? Porady


Choć większości z nas zima kojarzy się z ogromnymi połaciami śniegu, które zmieniają świat w magiczną krainę, rzeczywistość może nas rozczarować. Krótkie dni, niska temperatura i częsta plucha zamiast śnieżnego puchu nie brzmią zachęcająco. Jak w takim razie wykorzystać wszystkie przeciwności na rzecz zniewalających fotografii? Przede wszystkim nie rezygnuj z robienia zdjęć – postaw na oryginalne kadrowanie! Doskonale sprawdzą się zdjęcia robione z innej perspektywy, np. uchwycenie fasady budynku od dołu – w ten sposób pominiesz pozbawione kolorów otoczenie. Dobrym rozwiązaniem będzie też skupienie się na szczegółach architektonicznych, czy ciekawostkach, które zauważysz w otoczeniu. 


Najczęstszym wrogiem dobrych, zimowych fotografii jest zachmurzone lub całkowicie białe niebo. Spokojnie, na to też znajdziemy sposób! Pomimo tego, że problem prześwietlonego nieba to największy problem fotografów podczas zbyt ciemnej zimy, istnieją techniki, które pozwolą Ci na zrobienie fenomenalnego zdjęcia! Ponownie warto postawić na kreatywność.  Dzięki odpowiedniemu kadrowaniu w sprytny sposób można ukryć kłopotliwe niebo. Jeżeli chcesz dodać zdjęciu charakteru możesz sięgnąć po pomysłowe przysłonienie kłopotliwego nieba elementami otoczenia, np. gałęziami drzewa. Jeżeli jednak nie masz takiej możliwości wyjściem z tego impasu jest zwalczenie tej niedogodności w postprodukcji. Musisz jednak pamiętać, że nie zawsze można na to liczyć, więc nie zapomnij o tym, żeby pilnować histogramu zdjęcia! 

Detal - dach oszroniony śniegiem


Co fotografować zimą? 


Śnieg sprawia, że dobrze nam znany krajobraz może zmienić się nie do poznania! Jednak, jak już dobrze wiesz, zima nie daje nam gwarancji na śnieżnobiałe przestrzenie. Pogoda lubi płatać nam figle, dlatego staraj się wykorzystać każdą okazję do zrobienia zapierającego dech w piersiach zdjęcia! Sekretem udanej zimowej fotografii jest połączenie trzech elementów: kompozycja skoncentrowana wokół określonego tematu, dobra ekspozycja oraz odpowiednie światło. Warto więc postawić na nieskomplikowane kompozycje, które pozwolą zagrać w kadrze formą – wykorzystaj linię drzew, ogrodzenia, płotu czy potoku do pokierowania po wybranym krajobrazie. Dobrym pomysłem może okazać się wybranie jednego punktu, wokół którego zbudujesz całą kompozycję. Spróbuj znaleźć jeden kolorowy punkt, na którym się skupisz, może to być na przykład kolorowa kurtka – brak kolorów w otoczeniu pozwoli na podkreślenie tego jaskrawego akcentu. 


Warto pamiętać o tym, że śnieg działa jak jedna wielka blenda! Co to oznacza? Śnieg poprzez odbijanie światła rozświetla cienie na twarzach, stają się one miękkie i niemal niezauważalne. Śnieżna zima jest więc idealną porą do robienia zdjęć portretowych


Ta pora roku jest również najlepszym czasem do fotografowania makro! Gałązki drzew, zaszronione okna czy nawet zmrożone liście są przepiękne i dodatkowo wyglądają magicznie! Nie są też tak trudne do uchwycenia – jedyne co musisz zrobić to wyjść z domu przed południem i uchwycić te piękne obrazy na zdjęciach. Swoją uwagę możesz też skupić na próbie uchwycenia samego zimna, np. na czyjejś twarzy! 

Kobieta spacerująca w parku zimąOszroniony liść


Fotografowanie zimą – o tym nie możesz zapomnieć!


Zanim wybierzesz się na zimową eskapadę w celu uchwycenia pięknych krajobrazów musisz pamiętać, że robienie zdjęć zimą jest dużym wyzwaniem, do którego należy się odpowiednio przygotować! Przede wszystkim zadbaj o swój komfort – ciepłe ubranie, porządne buty, odpowiednie rękawiczki oraz termos z ciepłą herbatą to podstawa! Zadbaj również o swój sprzęt. Pamiętaj by nigdy nie fundować mu gwałtownych zmian temperatur. Zapamiętaj podstawową zasadę: nigdy nie uruchamiaj aparatu od razu po przyniesieniu go z mrozu do rozgrzanego pomieszczenia – ryzykujesz skropleniem się pary wewnątrz, co może doprowadzić do uszkodzenia elektroniki. Nie zapomnij też o zapasowych bateriach/ akumulatorach - nośniki energii na zimnie wyładowują się kilka razy szybciej, dlatego też musisz trzymać je w cieple, jakie zapewni np. wewnętrzna kieszeń kurtki. 


Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu będziesz w stanie całkowicie skupić się na łapaniu niesamowitych kadrów, które uwiecznisz na dłużej dzięki Fotolab. Piękne widoki, które uchwycisz, możesz śmiało wywołać w formacie 10x15! Jeżeli natomiast szukasz pomysłu na prezent – wybierz eleganckie pudełko na zdjęcia, w którym umieścisz wynik swojej pracy.

Ubranie na zimę - kurtka, czapka

 


 

Oceniło nas już 12772 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.