Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Rodzaj ma znaczenie

Rodzaj ma znaczenie

Nieraz chwaliliśmy się tym, że mamy aż 6 rodzajów papieru fotograficznego do wyboru. Pewnie zastanawialiście się, czym one się różnią.

Na początek wprowadźmy podział na dwie grupy: papier standard, papier premium.

Podstawową różnicą miedzy tymi grupami papieru jest jego grubość, wyrażona w gramach na metr kwadratowy. Papier standardowy ma gramaturę 215 g/m2 papier premium 235 g/m2 (błysk, mat, jedwab) oraz 250g/m2 (metallic). Gramatura papieru jest wyczuwalna praktycznie dla każdego, jednak nie każde oko dostrzeże różnice w kolorystyce. Każdy papier posiada inny profil kolorystyczny, oraz inną fakturę.

Papier Standard

posiada najlepszy stosunek ceny do jakości, ma taki sam okres trwałości jak papier z rodziny premium:

papiery odbitkowe

Papier błyszczący

Wyróżnia charakterystyczna powierzchnia z połyskiem, która sprawia, że barwy zdjęcia wydają się żywe i czyste. Papier ten posiada nieznacznie większe maksymalne nasycenie barw i głębokość czerni. Jest to najczęściej wybierany rodzaj papieru.

Papier matowy

Charakteryzuje się chropowatą, nieregularną strukturą, która idealnie niweluje odbicia światła, przez co nie widać na nim odbłysków. Papier matowy jest odporny na zarysowania i nie pozostają na nim odciski palców.

Papier Premium

Znacznie grubszy papier o innej przestrzeni kolorystycznej. Stosowany przez profesionalistów, ale nada się też do rodzinnego albumu. 

papiery fotograficzne

Papier matowy premium

Posiada delikatną strukturę, przypominającą skórkę pomarańczy. Bardzo dobrze niweluje odbicia światła i zapobiega powstawaniu odcisków palców. Jest znacznie sztywniejszy niż papier standardowy.

Papier błyszczący premium

Charakteryzuje się błyszczącą powierzchnią, która gwarantuje właściwe nasycenie kolorów, wyjątkową ostrość detali i wieloletnią trwałość odbitek.

Papier jedwabny

Papier fotograficzny o delikatnej strukturze matowej, która nieco przypomina płótno, nadając zdjęciom niepowtarzalny styl starych fotografii. Oddaje jeszcze większą gamę kolorów, przy zachowaniu czystej bieli i głębokiej czerni.

Papier Metallic

Charakteryzuje się perłową powierzchnią, grubszą warstwą bazową oraz dużą sztywnością. Jest szeroko wykorzystywany w profesjonalnej fotografii np. do portretów, z sesji modowych i innych komercyjnych zastosowań. Zdjęcia na nim wywołane są bardziej kontrastowe i błyszczące.

Aby zrozumieć różnice pomiędzy papierami najlepiej jest zamówić to samo zdjęcie na różnych rodzajach papieru. Musisz wiedzieć, że fotografia nie odda 100% struktury papieru. Jeśli jesteś zagorzałym fanem jednego rodzaju papieru, nie obawiaj się i wypróbuj czegoś nowego. Być może nowo zamówiony papier stanie się Twoim ulubionym.

Kod rabatowy 

Jeśli chcesz sprawdzić różne rodzaje papieru zamów u nas z kodem rabatowym o treści: ARTYKUL - kod gwarantuje 15% zniżki na wszystkie formaty odbitek i dodatki. 

Oceniło nas już 12772 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.