Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Fotografia wnętrz vs. fotografia architektury - czym się różnią?

Fotografia wnętrz vs. fotografia architektury - czym się różnią?

Fotografia wnętrz to dziedzina, która w Polsce dopiero raczkuje. Niemniej jednak jej rozwój następuje z prędkością światła, dając możliwość niemałego zarobku. Od czego zacząć, chcąc zgłębić ten temat? Czy fotografia wnętrz i fotografia architektury to dziedziny różniące się tylko nazwą?

Rosnące zapotrzebowanie

Fotografia wnętrz i architektury to bez wątpienia gałęzie sztuki, na które jest coraz większy popyt. Wystarczy wymienić, że dobre zdjęcia niezbędne są w celach sprzedaży czy wynajmu nieruchomości, bardzo często także właściciele obiektów noclegowych oraz zabytkowych stawiają na świeży image, wynajmując doświadczonego fotografa wnętrz. Warto wspomnieć również o architektach i dekoratorach wnętrz, którzy chcą mieć w swoim portfolio wysokiej jakości zdjęcia dokumentujące ich pracę. Chcesz stać się częścią elitarnej grupy specjalistów? Czytaj dalej, a dowiesz się, jak fotografować wnętrza.

Odbitki

Co brać pod uwagę podczas wykonywania zdjęć w pomieszczeniach?

W tej dziedzinie fotografii podstawą są nieskazitelnej jakości zdjęcia. Aby takie uzyskać, należy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Zatem początek przygody z fotografią wnętrz będzie oznaczać inwestycję, która na szczęście dość szybko się zwraca.

Fachowcy mówią, że warto zakupić solidny statyw, który umożliwi wykonanie dobrych zdjęć. Sam aparat nie ma większego znaczenia – współczesne modele oferują zadowalającą jakość zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Dobrze natomiast zainwestować w dobry obiektyw o ogniskowej minimum 17mm, o szerokim kącie widzenia. Zapewni to wykonywanie zdjęć bez zniekształceń, pozwalając uniknąć efektu walących się ścian.

Fotografia wnętrz – jak zacząć?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo oczywista! Należy po prostu robić zdjęcia nawet prywatnej przestrzeni, a następnie spędzać setki godzin na ćwiczeniu i analizie bieżących postępów. Warto nauczyć się pracy ze światłem, zarówno naturalnym, jak i sztucznym, trzeba zapoznać się z zasadami kompozycji i aranżacji przestrzeni, by zdjęcia prezentowały się jak najlepiej.

Odbitki panoramiczne w jakości HD

Fotografia architektury – zasady

Podczas wykonywania zdjęć obiektów należy pamiętać, że fotografujemy efekt czyjejś pracy. Warto mieć zatem na względzie precyzję kadrowania, aby zachować pionowe linie budynku. Podczas pracy przy takich obiektach niezbędny jest statyw, profesjonaliści polecają także poziomicę, którą montuje się w stopce aparatu. Kolejne niezbędne akcesorium to obiektyw szerokokątny, a także teleobiektyw wykorzystywany do zbliżeń. Z uwagi na pracę w warunkach zewnętrznych, przydatne okażą się filtr polaryzacyjny oraz osłona przeciwsłoneczna.

Budowanie portfolio

Gromadzenie zdjęć dokumentujących talent można rozpocząć już podczas ćwiczeń. W monitorowaniu bieżących postępów niezbędne będą odbitki panoramiczne w jakości HD, które pozwolą dostrzec każdy szczegół oraz zamiary fotografa. Idealnie sprawdzą się do tego odbitki 30x90. Przy fotografowaniu dużych obiektów oraz zabytków warto zdecydować się na odbitki 30x60, które znakomicie dopełnią powstające portfolio początkującego fotografa.
 

Oceniło nas już 12373 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.