Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY


Wszystko o fotografii makro

Pamiętacie te interesujące lekcje biologii, kiedy pod mikroskopem mogliście zobaczyć zupełnie inny świat? To, co na pierwszy  rzut oka wydaje nam się zupełnie normalne, często po przybliżeniu okazuje się nowym, pięknym arcydziełem. Przez szybki tryb naszego życia zwykle nie zauważamy wielu pięknych perspektyw, które otaczają nas każdego dnia. Jednak, dzięki fotografii makro, piękne widoki zostają zatrzymane w obiektywie na zawsze.

Co to jest fotografia makro?

Makrofotografia to w skrócie rodzaj zdjęć w przybliżeniu. Obiekt, który przedstawiany jest na fotografii, zostaje odwzorowany w rzeczywistych rozmiarach lub w delikatnym powiększeniu. Standardowe zdjęcia makro robione są w skali 1:1, ale istnieje także możliwość zwiększenia do 10:1. Przyjęto, że odległość między aparatem a obiektem powinna być jak najniższa, nie większa niż 30 cm. Dokładniejsze uzyskanie zbliżenia na zdjęciu możliwe jest przy wykorzystaniu dodatkowych obiektów.

zdjecie makro


Fotografia makro, a sprzęt

W fotografii ważną role odgrywa  światło, które w głównej mierze wpływa na wygląd oraz ostrość naszego zdjęcia. Również w przypadku makrofotografii sposób naświetlania zdjęć jest istotny. W trakcie robienia zdjęć możesz skorzystać z dodatkowej pomocy przy naświetlaniu, dzięki odpowiednim lampom błyskowym. Jak już wspomnieliśmy, ważnym elementem podczas robienia zdjęć jest odległość aparatu od obiektu zdjęcia. Jeśli znajduje się zbyt blisko i występuje nadmierne powiększenie fotografowanej sceny, zdjęcie nie będzie posiadało zadowalającej głębi ostrości.  
W trakcie przygotowań do sesji makro warto zwrócić szczególną uwagę na ustawienia aparatu. Podczas fotografowania stałych obiektów z pomocą przychodzą nam statywy, dzięki którym możliwe jest nastawienie dłuższego czasu naświetlania. Natomiast jeśli chcesz uchwycić obiekt w  ruchu, warto jest zwiększy czułość matrycy w aparacie. Tworząc swoje pierwsze zdjęcia makro należy uzbroić się w cierpliwość. Nie należy zniechęcać się na samym początku, nawet profesjonalny fotograf przechodził przez tą samą ciężką drogę. Warto przed pierwszą sesją  poćwiczyć szybkie zmiany ustawienia na własnym aparacie tak, aby podczas zmiany pogody czy światła szybko zareagować zmieniając konkretne funkcje w aparacie. Każde zdjęcie wymaga ogromnej pracy, dlatego przed pierwszą sesją bądź pewny swoich umiejętności oraz poszerz swoją wiedzę na temat makrofotografii.

Makrofotografia telefonem

Wykonanie fotografii makro możliwe jest również przy wykorzystaniu  naszych codziennych telefonów. Dodatkową pomocą dla urządzenia będzie odpowiedni obiektyw makro, który możesz kupić lub wykonać samodzielnie, korzystając ze szkła powiększającego oraz taśmy. Odległość obiektu tak jak w przypadku aparatu musi być jak najniższa. W przypadku zdjęć telefonem sugeruje się nie więcej niż 10 cm. Makrofotografia jest dość skomplikowaną dziedziną, jednak efekty jakie uzyskujemy dzięki niej, sprawiają wrażenie wspaniałego fotograficznego odkrycia.

Makro inspiracje

Zadaniem fotografii makro jest uchwycenie tego, czego nie jesteśmy w stanie dostrzec na pierwszy rzut oka. Natura jest  pierwszym i stałym elementem, który jest obecny w makrofotografii. Uchwycenie wyjątkowej roślinności, rosy na porannej trawie, ciekawie wygiętego listka w stronę słońca to tylko kilka pomysłów.

makro zdjęcia przyrody

Kolejnym obiektem zdjęć stają się również owady. Jednak pomysłów na wykonanie makrofotografii jest wiele, tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. Dodatkowymi obiektami w makrofotografii może stać się jedzenie, porcelana czy ciekawe materiały.

zdjęcia makro jedzenia


Interesującym dodatkiem w makrofotografii  stają się zdjęcia portretowe, które uwidaczniają kolor oczu czy dodatkowe piegi na twarzy.

makro zdjęcia

Pomysłów na makrofotografię jest wiele. Wystarczy tylko zatrzymać się i zwrócić uwagę na to, co wydaje się być zwykłe. Warto zacząć dostrzegać magię w obiektach, które otaczają nas codziennie. Zobacz pewne rzeczy inaczej ze zdjęciami makro!

 

 

Oceniło nas już 12373 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.