Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Pierwsze zdjęcia w historii

Pierwsze zdjęcia w historii

Sztuka robienia zdjęć zmieniła się na przestrzeni lat diametralnie. Na początku, aby zrobić rodzinną pamiątkę, trzeba było wynająć  fotografa, który ze specjalnym sprzętem przyjeżdżał w wyznaczone miejsca. Cała rodzina musiała stanąć w jednym punkcie i nie ruszać się przez kilka minut. A jak to wygląda teraz? Praktycznie każdy z nas posiada w zasięgu swojej ręki  aparat, którym w kilka sekund może zrobić setki różnych ujęć. Takie działanie znacznie ułatwia wykonywanie zdjęć, ale zacznijmy od początku…

Historia fotografii w pigułce

Do narodzin fotografii przyczyniło się powstanie i połączenie kilku różnych wynalazków. Pierwsze badania  nad fotografią prowadzone były już w XI wieku, kiedy to  Ibn al-Hajsam opisał camera obscura. Ten prosty  przyrząd pozwalał na uzyskanie rzeczywistego obrazu, który charakteryzował się miękkością, rozmyciem, łagodnymi kontrastami oraz niesamowitą głębią ostrości. Ciekawostką jest to, że aktualnie camera obscura wykorzystywana jest w fotografii artystycznej. Z biegiem lat powstawały nowe badania nad różnymi technikami fotografii, które w znacznym stopniu przyczyniły się do powstania  pierwszej w historii fotografii. 

Pierwsza fotografia

 
Pierwsza fotografia z 1826 roku  nosi tytuł „Widok z okna La Gras” i została wykonana przez Josepha-Nicéphore'a Niépce'a. Naświetlenie tego obrazu trwało ponad osiem godzin, a jakość zdjęcia nie była zbyt dobra, dlatego autor postanowił badać kolejne metody tworzenia fotografii. Przełomem w historii fotografii było odkrycie dagerotypu, przez  Louisa Jacques Daguerre. Dagerotyp pozwalał na uzyskanie wyjątkowego obrazu poprzez wykorzystanie metalowej płytki. Proces ten zyskał ogromną popularność w tamtych czasach, a  nawet wykorzystywany jest w niektórych polaroidach do dzisiaj. Ważnym krokiem  w procesie chemicznym tworzenia fotografii, był wynalazek Georga Eastmana, który w 1884 roku odkrył suchy żel, dzięki któremu fotografowie nie musieli nosić ze sobą dużego ekwipunku specjalistycznych narzędzi.

Kolorowe zdjęcia w historii fotografii

Pracę nad barwnymi zdjęciami trwały  już od  XIX wieku, jednak głównym problemem była trwałość kolorów zdjęć. Wraz z upływem czasu, zdjęcia stawały się coraz jaśniejsze, przez co traciły cały urok.  Autorem pierwszej kolorowej fotografii jest  James Clerk Maxwell.  W 1861 roku odkrył, że za pomocą czerwonych, niebieskich i zielonych filtrów optycznych, można uzyskać trwałe i kolorowe zdjęcie. Poniżej możecie zobaczyć pierwszą w historii kolorową fotografię, która przedstawia wstążkę tartanu.

Pierwsze kolorowe zdjęcie

Pracę nad rozszerzeniem gamy kolorów filtrów optycznych trwały nieustannie do 1907 roku, kiedy został wprowadzony autochrom. Jest to proces, który pozwala na otrzymanie fotografii w pełnym kolorze, poprzez tworzenie zdjęć na szklanych płytkach przy pomocy diapozytów. Dzięki temu odkryciu na początku XX wieku rozpoczęto wywoływanie kolorowych zdjęć oraz tworzenie barwnych albumów.

Historia fotografii cyfrowej

Fotografia była udoskonalana przez kilkadziesiąt lat. Następne wynalazki spowodowały to, że fotografia stała się bardziej dostępna dla każdego człowieka. Wynalazek z 1969 roku matrycy CCD przez Willarda Boyla i George'a E. Smitha przyczynił się do powstania matrycy światłoczułej, która pozwala na utrwalanie zdjęcia w formie cyfrowej. Pierwsza kolorowa i cyfrowa fotografia powstała  w 1972 roku przez Michaela Tompsetta. 

Pierwsza fotografia cyfrowa

Historia fotografii dzisiaj

Fotografia, która otacza nas  na co dzień, miała długą historię powstawania.  Setki badań, kilkanaście wynalazków, wiele nieudanych prób wszystko po to, aby  uwieczniać ważne dla ludzkości momenty. Każdego dnia tworzymy tysiące zdjęć , jednak w tym wszystkim często zapominamy, o sztuce robienia zdjęcia. Nie chodzi tylko o to, aby wyłapać jak najlepszy kadr, ale o zwiększenie uwagi w chwili tworzenia fotografii. Dzięki rozwojowi technologicznemu jesteśmy w stanie w kilka sekund uwiecznić to, co dla nas najważniejsze. Następnym razem klikając przycisk aparatu, doceń właśnie to, że dzisiaj to Ty jesteś fotografem swojej historii.

Łap pozytywne momenty nie tylko na karcie pamięci. Swoje wyjątkowe wspomnienia wywołasz w FotoLab

Oceniło nas już 12558 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.