Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Efekt bokeh, co to jest

Czym jest efekt bokeh i jak łatwo go uzyskać? 

Czy kojarzysz takie zdjęcia z przepięknie rozmytym tłem? Miękkim, nastrojowym, przepełnionym barwnymi kółeczkami światła? Jest to efekt bokeh, który sprawia, że fotografia staje się bardzo klimatyczna, ciepła i efektowana. Jeżeli podobają Ci się takie zdjęcia, ale nie wiesz, w jaki sposób je zrobić, to z tego wpisu się wszystkiego dowiesz!  

Co to jest efekt bokeh?

Zanim pokażemy Ci, w jaki sposób go uzyskać  – zobaczmy, o co w tym wszystkim chodzi. Najprościej mówiąc - efekt bokeh to zdjęcia, na których pierwszy plan  jest mocno zaakcentowany, a tło pozostaje rozmyte. Zabieg ten często jest stosowany w fotografii portretowej, ale także na zdjęciach ukazujących jakiś szczegół np. przedmiotu lub natury.  Charakterystyczne dla tego efektu są również wszechobecne plamki świetle. 

Efekt bokeh, jak zrobić

Jak uzyskać bokeh na zdjęciach?

Efekt ten najłatwiej wykonać lustrzanką wyposażona w jasny obiektyw. Przy odrobinie wysiłku można stworzyć takie zdjęcia również telefonem lub aparatem kompaktowym. Jednak najlepszy efekt przyniesie zastosowanie odpowiedniego sprzętu. 
Aby stworzyć takie zdjęcia należy korzystać ze światła – sztucznego lub naturalnego. Bokeh pięknie uzyskuje się szczególnie nocą przy kolorowych, ozdobnych lampkach czy blasku latarni. Równie dobrze prezentuje się on przy świetle słonecznym. Niezależnie od tego, jakie źródło światła wybierzesz – najważniejsze jest to, by znajdowało się ono za obiektem, który fotografujesz. 

Jak zrobić efekt bokeh? 

Zdjęcia z przepięknie rozmytym tłem i barwnymi plamkami światła to przede wszystkim odpowiedni sposób fotografowania. Aby uzyskać ten efekt najważniejsze są dwie rzeczy: wartość przesłony, jaką wybierzesz oraz Twoja odległość od fotografowanego obiektu. Oczywiście, należy pamiętać również o źródle światła, o czym wspominaliśmy wyżej. 
Jeżeli chodzi o przysłonę, to wybierz jak najmniejszą wartość. Bo im jest ono niższa, tym bardziej rozmyte tło uzyskasz na zdjęciach. Oczywiście zmieniając jej wartość, należy pamiętać również o dostosowaniu do niej czasu naświetlania oraz ISO.
Kolejnym bardzo ważnym elementem w fotografowaniu z bokeh jest Twoja odległość od obiektu. Postaraj się być jak najbliżej niego! A tło pełne kolorowych światełek – niech znajduje się jak najdalej Ciebie. Ten prosty zabieg sprawi, że stworzysz zjawiskowe kadry! 

Rozmyte tło na zdjęciu


Efekt bokeh w telefonie? 

Chociaż odpowiedni sprzęt jest ważny, to rozmycie tła możesz uzyskać także fotografując swoim smarphonem. Najlepiej takim, który wyposażony jest w odpowiednie elementy optyczne oraz oprogramowanie, które pozwoli na rozmycie tła na zdjęciu. Jeżeli Twój aparat w telefonie nie posiada takich ustawień, to z pomocą przybędą odpowiednie aplikacje. Z ich pomocą z łatwością wykonasz takie zdjęcia, ponieważ umożliwią Ci one rozmycie tła w każdych warunkach.

Jak widzisz - uzyskanie efektu bokeh na zdjęciu wcale nie jest takie trudne. Najważniejszy jest sposób, w jaki fotografujesz oraz praktyka, w końcu ona uczyni Cię mistrzem rozmytego tła. Więc chwytaj za aparat, włącz swoją kreatywność i spróbuj zrobić zdjęcia z efektem bokeh!

Oceniło nas już 12373 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.