Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Rodzina przy wigilijnym stole

Świąteczne zdjęcia ze światełkami - jak zrobić?

Przed Tobą święta – cudowny czas relaksu w rodzinnym gronie. Długie rozmowy przy pięknie nakrytym stole, w tle migoczą świece i lampki, a także rozchodzą się przyjemne dźwięki nastrojowej muzyki. Takie chwile trzeba utrwalić! Przeczytaj jak robić zdjęcia ze światełkami świątecznymi i stań się dobrodusznym elfem tegorocznej Gwiazdki.


Nie każda pora dnia jest dobra na zdjęcia z lampkami


Chęć pstrykania dziesiątek kadrów wokół choinki bywa nieprzeparta, ale musisz wiedzieć, że idealne zdjęcia ze światełkami wychodzą tylko w określonych porach dnia. Lampki stanowią punktowe źródło światła i w żaden sposób nie zastąpią światła dziennego.


Najlepiej wykonywać zdjęcia tuż przed zmrokiem (około godz. 15), lub gdy na dworze jest pochmurno. Do wnętrza mieszkania wpada jeszcze odrobina światła dziennego, ale blask lampek przyjemnie rozprasza się w kadrze. To jest odpowiedni moment na fotograficzne szaleństwo.

Choinka w tle


Czas naświetlania i lampa błyskowa


Po pierwsze i najważniejsze – nigdy nie używaj lampy błyskowej do fotografowania obiektów z lampkami w tle. Światło flesza padnie jedynie na pierwszy plan, przez co cały kadr będzie sprawiał wrażenie płaskiego i pozbawionego głębi. Zamiast tego o wiele lepiej skupić się na odpowiednim czasie naświetlania.


Zdjęcia z lampkami świątecznymi będą bardziej efektowne, jeśli wydłużysz czas ekspozycji. Najlepiej, aby to było minimum 10 sekund, a najlepiej nawet 30. Zadbaj o to, by w tym czasie aparat znajdował się na statywie lub na stabilnej powierzchni. Może to być stolik, podłoga, parapet – cokolwiek, co zagwarantuje dobrą ostrość. Dla porównania wykonaj mały eksperyment. Wykonaj zdjęcia z krótkim i długim czasem naświetlania. Swoje efekty zobaczysz na odbitkach 10x15 – z pewnością dostrzeżesz bardziej rozmyte tło na zdjęciach z krótkim czasem ekspozycji.

Odbitki 10x15


Zaaranżuj scenkę do zdjęć


Niezależnie od tego, czy fotografujesz ludzi, czy przedmioty, odpowiednie tło ma spore znaczenie dla całego kadru. W przypadku dorosłych możesz skupić się na zbliżeniach i wykonywać portrety z migoczącymi lampkami w tle. Jeśli fotografujesz dzieci – na czas zdjęć przygotuj jeden łańcuch lampek, którym będą mogły się bawić, siedząc na podłodze. Świąteczne zdjęcia z lampkami mogą wyjść bardzo efektownie, szczególnie z choinką w tle.


Gdy celem Twojego obiektywu jest kubek, świąteczna potrawa czy biżuteria, zadbaj o jednolite, najlepiej nieco ciemne tło. Lampki niech będą jedynie jego uzupełnieniem, delikatnie rozpraszając ciepłe światło. Nie bój się także korzystać z dostępnych w domu akcesoriów ozdobnych. Mięsisty koc, przytulny sweter czy poduszki świetnie wpasują się w świąteczny klimat.

MuffinkiMama z córką pozują do zdjęcia


Telefonem też się da!


Pomysły na zdjęcia z lampkami możesz zrealizować także z pomocą smartfona. Skorzystaj z opcji regulacji przysłony w aparacie, dzięki czemu zyskasz małą głębię ostrości. W ten sposób uda Ci się osiągnąć efekt rozmazanych, połyskliwych kuleczek.


Pamiętaj, że każdą fotkę można dodatkowo podkręcić, korzystając z darmowych programów do obróbki zdjęć. Najbardziej polecane aplikacje na smartfona to Lightroom mobile lub Snapseed. Sprawdź możliwości każdego z nich i zdecyduj, który lepiej obrabia zdjęcia z lampkami choinkowymi.

Zdjęcie robione telefonem


Utrwal kadry


Nie pozwól, by świąteczne wspomnienia pokryły się grubą warstwą kurzu. Realizuj swoje wizje, uwieczniając świąteczną atmosferę w kadrach. Może wykonasz z nich jakiś minialbum? Wywołaj odbitki 15x21 (lub w formacie, który najbardziej Ci odpowiada) i zachowaj najpiękniejsze chwile na zawsze. Będzie o czym wspominać!

Zdjęcia na sznurku


 

Oceniło nas już 12558 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.