Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Zdjęcia paszportowe

Zdjęcia paszportowe. Czy można wykonać samemu w domu?

Wyjazd za granicę wymaga wcześniejszej organizacji. Trzeba zaplanować urlop, zarezerwować przelot oraz hotel, a przede wszystkim sprawdzić ważność wszystkich dokumentów. Poruszając się po obszarach Unii Europejskiej w większości przypadków można posługiwać się dowodem osobistym, jednak warto mieć przy sobie również paszport. Kiedy go wyrobić i ile kosztują zdjęcia paszportowe?

Paszport - zdjęcia

W oczekiwaniu na paszport

Jeśli zauważysz, że Twój paszport stracił ważność, należy udać się do odpowiedniego urzędu (biura paszportowego) i wyrobić nowy dokument. Pamiętaj, aby wykonać tę czynność z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ termin oczekiwania na paszport wynosi nawet 30 dni. Do wniosku trzeba też załączyć zdjęcia do paszportu. Te jednak mają swoje wymagania.

Zdjęcia paszportowe – jak zrobić?

Fotografie do paszportu muszą spełniać takie same wymagania, jak pozostałe zdjęcia do dokumentów. Wymiary zdjęcia paszportowego to 35 mm x 45 mm. Ważne aby fotografia była aktualna, tj. wykonana nie później niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o wyrobienie dokumentu.

Osoba na zdjęciu musi być przedstawiona na białym tle i powinna zajmować mniej więcej 70-80 procent powierzchni całego zdjęcia. Niedozwolone jest zdjęcie osoby w ciemnych okularach lub z nakryciem głowy – wyjątki stanowią osoby o wyznaniu nakazującym noszenie owego nakrycia lub osoby z wadą wzroku (co trzeba udokumentować lekarskim oświadczeniem).

Zdjęcia paszportowe

Zdjęcia paszportowe – ile sztuk?

Standardowo składając wniosek o paszport należy dołączyć jedną sztukę fotografii spełniającej urzędowe wymagania. Udając się do fotografa możliwe jest wyrobienie pakietu, w skład którego wchodzą 4 sztuki zdjęć paszportowych. Gotowe zdjęcia można wykorzystać w bliskim czasie do wyrobienia dowodu osobistego czy prawa jazdy, pamiętając o zachowaniu 6-miesięcznego okresu, kiedy zdjęcie jest uznawane za aktualne.

W przeciwnym wypadku warto wykonać zdjęcie do paszportu samemu – wówczas można wydrukować jedną sztukę zdjęcia, bez konieczności płacenia u fotografa za cały komplet.

O czym pamiętać, robiąc zdjęcia do paszportu?

W dzisiejszych czasach można samodzielnie wykonać zdjęcia paszportowe za pomocą telefonu. Zdjęcie takie musi mieć rozdzielczość 600 dpi.

Osoba pozująca do zdjęcia musi stanąć przodem do obiektywu i ustawić się na jasnym, jednolitym tle. Warto poprosić o pomoc kogoś z domowników, ponieważ zdjęcie powinno być wykonane z odległości około 40 cm. Osoba wykonująca zdjęcie powinna trzymać telefon w dłoniach, unosząc je na wysokość twarzy osoby fotografowanej.

Na zdjęciu powinna znaleźć się cała głowa oraz górna linia barków. Twarz nie może być przysłonięta grzywką, brwi i oczy muszą być dobrze widoczne. Wzrok musi być skierowany na obiektyw. Należy zadbać o równomierne oświetlenie – zdjęcie, na którym widoczne są cienie padające na twarz, nie będą akceptowane.

Paszport na wakacje

Jak wydrukować zdjęcie paszportowe?

Wykonując zdjęcie samodzielnie, należy je również wydrukować w odpowiednim formacie. W tym celu należy skorzystać z kolorowej drukarki i przygotować dobrej jakości papier fotograficzny. Fotografię należy dopasować do wymaganych rozmiarów, a następnie wydrukować i ręcznie wyciąć nożyczkami lub nożykiem (przyda się również metalowa linijka).

Zdjęcia do dokumentów można wykonać, korzystając z dedykowanych aplikacji na telefon. Jeśli urządzenie jest podłączone do drukarki, można wydrukować je bezpośrednio z telefonu już w wymaganych wymiarach. Możesz też wywołać gotowe zdjęcia w Fotolab. Za pakiet 4 sztuk fotografii dokumentowych zapłacisz jedynie 7 złotych.

Oceniło nas już 12558 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.