Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY


Wyjdź z domu i ciesz się słońcem, póki jeszcze jest!

10 wskazówek jak fotografować słońce

Cieszmy się słońcem, póki jeszcze niemal codziennie je mamy. Za niedługo zapadniemy w sen zimowy i...zostaną nam tylko zdjęcia. Zdjęcia z czasów, gdy o szóstej rano słońce było już wysoko na niebie!

slonce

Jesienna pogoda potrafi być bardzo przyjemna! Jest ciepło, ale już nie gorąco, a przede wszystkim – słonecznie. Takiej polskiej, złotej jesieni sobie życzymy jak najdłużej (nie zgadzają się z nami tylko zapaleni narciarze, którzy odliczają już dni do rozpoczęcia sezonu)!
Gdy przebywanie w pełnym słońcu przez kilka godzin nie grozi już udarem słonecznym, powraca temat fotografowania słońca i pod słońce. Czy w ogóle można? Można! Tylko...jak?

Jak robić dobre zdjęcia pod słońce?

Światło to kapryśny i wymagający partner. Każda minuta, w której uda wam się dogadać, jest na wagę złota. Z biegiem lat, wasza współpraca będzie przebiegać coraz sprawniej, choć nigdy nie będziecie na równych warunkach. Nauczysz się choćby tego, jak rozpoznawać różne rodzaje chmur i wykorzystywać je do swoich fotograficznych celów. Tak, fotografia to pasja wymagająca wszechstronnej wiedzy!
O ustawieniach aparatu przy fotografowaniu pod słońce i słońca (szczególnie tych ustawianych ręcznie) można by napisać całą książkę i wciąż temat nie byłby wyczerpany. Wystarczy kilka minut, by kąt i parametry, które ustawiłeś, okazały się kompletnie nieodpowiednie. Dlatego nie będziemy się zagłębiać w skomplikowane szczegóły techniczne. Chcemy zwrócić uwagę na inną zasadę – traktuj słońce tylko jako pretekst, do wykonania zdjęcia.

miasto


Przypomnij sobie reakcję znajomych, gdy pokazywałeś im zdjęcia z wakacji. Panorama miasta na tle bezchmurnego nieba? Zapierająca dech w piersiach! Bezchmurne niebo? Nooo fajne, mamy też takie tutaj :). Zobaczysz, że nawet na tobie po kilku latach to zdjęcie nie będzie już robiło wrażenia i nie przywoła tak wielu wspomnień, jak inne fotografie.
Osoby, przedmioty, widoki – o tym opowiadaj na swoich fotografiach, a słońce traktuj, jako bohatera drugoplanowego. Za jego pomocą możesz, na przykład podkreślić wielkość budynku (robiąc zdjęcie pod słońce, które zarysuje ciemny kształt i rozmiar budynku). Promienie słoneczne będą twoim sprzymierzeńcem (szczególnie w okresie jesienno-zimowym) także wtedy, gdy będziesz pokazywał na swojej fotografii smog lub mgłę.

Aby fotografowanie słońca nie skończyło się kompletnym fiaskiem, przygotowaliśmy 10 wskazówek jak fotografować słońce. Pomogą Ci one uniknąć podstawowych błędów i rozczarowania, gdy zdjęcia w aparacie nie będą miały nic wspólnego z tym, co widziałeś na własne oczy.


    1. Jeśli niebo jest bezchmurne, przestaw parametr ekspozycji z „0” na „-1”, żeby zdjęcie nie było prześwietlone.
       
    2. Jeśli nie chcesz, żeby słońce na zdjęciu było wielką, palącą się plamą, domknij przysłonę w aparacie.
       
    3. Jeśli chcesz uzyskać na fotografii efekt słońca jako gwiazdy, ustaw mały otwór przysłony (np. f/16).
       
    4. Jeśli chcesz uchwycić tylko lekkie promienie słoneczne na zdjęciu, przysłoń słońce np. budynkiem lub liśćmi drzew.
       
    5. Jeśli fotografujesz wodę, wybierz dzień, w którym tafla jest spokojna.
       
    6. Jeśli fotografowanie słońca jest dla Ciebie pretekstem, żeby kupić sobie jakiś gadżet, kup szary filtr. Szary filtr zmniejsza ilość światła wpadającego na matrycę, więc działa jak okulary przeciwsłoneczne.
       
    7.  Jeśli filtry będą sprzedawane w pakietach, wybierz taki z filtrem polaryzacyjnym. Przyda Ci się do ograniczania refleksów świetlnych podczas fotografowania wody.
       
    8. Jeśli w pakiecie do filtrów będzie też osłona przeciwsłoneczna, weź ją. Przyda Ci się do zmniejszenia kontrastu na zdjęciach i ochrony przedniej soczewki obiektywu przed uszkodzeniami.
       
    9. Jeśli będzie Ci brakowało niewielkiej kwoty do darmowej dostawy, kup także blendę, która zmniejszy różnicę w ekspozycji tła i twarzy podczas sesji portretowych w słońcu.
       
    10. Jeśli nie chcesz kupować blendy, użyj białej koszulki, arkusz białego papieru lub folię aluminiową – efekt będzie ten sam.
       

Mamy nadzieję, że nawet jeśli jesteś zapalonym miłośnikiem fotografii, docenisz obecną pogodę, wybierzesz się na słoneczną sesję, a nasze wskazówki sprawią, że będziesz zadowolony z jej efektów. Będzie nam bardzo miło, jeśli podzielisz się nimi także z nami. Wystarczy, że oznaczysz nas na Instagramie lub Facebook (Fotolab_pl). Obiecujemy, że nie ominiemy żadnego zdjęcia! To będzie nasze remedium, gdy już dopadnie nas jesienna depresja :).

Możesz także wywołać swoje wyjątkowe ujęcia. By to zrobić skorzystaj z naszej oferty rabatowej dostępnej tutaj>>

 

Oceniło nas już 12558 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.