Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Kwiaty w słońcu

Jak fotografować słońce?

Jeszcze do niedawna powtarzano, że zdjęcia pod słońce oznaczają zmarnowany kadr. Co za szczęście, że czasy fotografii analogowej minęły bezpowrotnie! Dziś można fotografować obiekty i ludzi ze słońcem w tle bez obaw o wyrzucenie pieniędzy w błoto ze względu na prześwietlenie kadru. Jak robić zdjęcia pod słońce, by cieszyć się zachwycającym widokiem?

Zdjęcie robione pod słońce

Rodzaj sprzętu do robienia zdjęć

Naprawdę wiele zależy od rodzaju sprzętu, którym wykonywane są zdjęcia. Jeśli korzystasz w tym celu z telefonu z dobrym aparatem, sprawa jest prosta. Urządzenia tego typu wyposażone są w elektroniczny wizjer, które pracują w trybie automatycznym, doskonale radząc sobie z promieniami słońca.

Aparaty typu lustrzanka sprawiają nieco więcej kłopotu, ale wystarczy trochę wiedzy, by cieszyć się ładnymi zdjęciami. Przede wszystkim należy ustawić w aparacie tryb manualny i ustawić podgląd Live View. Jeśli zdjęcie wydaje się nieostre, zajrzyj w ustawienia przysłony. Najlepsze efekty da ustawienie jej na wartość F/7. Warto wiedzieć, że zakres powyżej F/11 spowoduje, że słońce na zdjęciu będzie mieć rozszczepione promienie. Jeśli więc zastanawiasz się, jak uchwycić promienie słoneczne na zdjęciu, w pierwsze kolejności poeksperymentuj z przysłoną.

Zdjęcie słońca telefonem

Jak robić zdjęcia lustrzanką pod słońce?

Musisz wiedzieć, że fotografowanie słońca wymaga wprawnego oka. Spore znaczenie ma tutaj wartość ISO, określająca czas naświetlania aparatu. Domyślna wartość to 100, jednak wiele zależy od tego, jakie elementy chcesz wydobyć z tła.

Warto wiedzieć, że zdjęcia pod słońce sprawiają, że niebo jest o wiele jaśniejsze od reszty. Jeśli chcesz podkreślić detale w postaci chmur, najlepiej będzie zwiększyć wartość przysłony lub zmniejszyć czas naświetlania aparatu. Fotografowanie słońca bywa wyzwaniem nawet dla profesjonalistów, dlatego gdy nadal nie udaje Ci się zrobić odpowiedniego zdjęcia, możesz dokonać obróbki w postprodukcji. Jeśli chodzi o zdjęcie pod słońce, Photoshop świetnie radzi sobie z korektą obrazu. W zależności od celu, możesz przyciemnić niebo lub rozjaśnić całą resztę.

Portret w słońcu

Jak robić dobre zdjęcia pod słońce?

Jest jeden prosty trick, który pozwoli na wykonywanie kadrów ze słońcem w tle. Wystarczy przysłaniać je obiektami znajdującymi się na zdjęciu. Efekty będą spektakularne! Jeśli więc stoisz na środku placu i chcesz fotografować katedrę, za którą widnieje słońce w pełni, ustaw się w taki sposób, by znalazło się ono za obiektem.

Sprawa wygląda podobnie przy zdjęciach portretowych. Wystarczy, że słońce znajdzie się za ciałem modelki lub zostanie sprytnie przysłonięte włosami, by uzyskać fotkę z naprawdę świetnym efektem.

Jakie ustawienia aparatu pod słońce należy wykorzystać? No cóż, w trybie automatycznym naprawdę nie ma z tym zbyt wiele pracy. Spójrz przez wizjer i sprawdź, z którego miejsca fotografowany obiekt prezentuje się najlepiej.

Zdjęcie pod słońce

Jak zrobić zdjęcie słońcu, które chyli się ku zachodowi?

Złota godzina to idealny czas na fotograficzne eksperymenty. Tuż przed zachodem słońce rzuca miękkie, ciepłe promienie, które dobrze wychodzą w kadrze. Są one ułożone wertykalnie do obiektywu i są na wysokości oczu. Promienie na kilka minut przed zachodem są krótkie. Takie zdjęcia najlepiej wychodzą, jeśli słońce znajduje się blisko krawędzi kadru.

Odbitki zdjęć

Czy jest filtr do robienia zdjęć pod słońce?

Fotki pstrykane w pełnym słońcu mają swój urok w momencie, gdy posiadasz umiejętność korzystania z filtrów. W sprzedaży znajdują się różne akcesoria fotograficzne, które sprzyjają wykonywaniu oryginalnych zdjęć. Inwestycja w filtry z pewnością opłaci się, gdy zajmujesz się profesjonalną fotografią zdjęć lub traktujesz to jako swoją pasję.

Zdjęcia pod słońce – jaki filtr sprawdzi się najlepiej? Rozsądnym zakupem będzie filtr polaryzacyjny. Jego zadaniem jest redukcja odblasków na takich powierzchniach, jak woda, szkło czy budynki. Jeśli więc zastanawiasz się, jak zrobić zdjęcie na tle okna, taka soczewka idealnie sprawdzi się przy tego typu kadrach.

Równie popularny jest filtr ND (z angielskiego: neutral density), zwany filtrem szarym. Zadziała dla Twojego aparatu jak okulary przeciwsłoneczne. Jego zadaniem jest zmniejszenie ilości światła wpadającego na matrycę. Sprawdza się na przykład w fotografii krajobrazowej czy podczas fotografowania słońca na tle morza.

Blenda – przedmiot, dzięki któremu zapanujesz nad słońcem

Są akcesoria, bez których żaden fotograf nie rusza się z domu. Jednym z nich jest blenda, czyli panel o wymiarach 60 cm × 90 cm lub zbliżonych, który z powodzeniem zmieści się do auta  i jest na tyle lekki, że można go trzymać w jednej dłoni.

Blenda przyda się podczas zdjęć robionych pod słońce, na przykład eliminując cienie pod oczami osób pozujących. Blendy są dostępne w kilku kolorach. Najbardziej powszechna jest blenda biała, choć w profesjonalnej fotografii korzysta się także z blendy srebrnej, aby bardziej ukierunkować światło, lub złotej, która podkreśla opaleniznę i zmiękcza kontury.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom wiesz już, jak fotografować słońce. Pamiętaj, że w fotografii nic nie jest dziełem przypadku, a sztukę kadrowania opanujesz wyłącznie w praktyce.

Portret kobiety w słońcu


 

Oceniło nas już 12558 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.