Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Zamek

Fotografia krajobrazowa - miejsca, które musisz odwiedzić

Fotografia krajobrazowa jest jedną z najpiękniejszych dziedzin. Możliwość uchwycenia niepowtarzalnego widoku, który jest efektem pracy matki natury, daje nieprawdopodobną satysfakcję. Takich miejsc do fotografii krajobrazu jest naprawdę wiele. W które z nich trzeba koniecznie się udać?

Zasady udanego kadru, czyli jak fotografować krajobrazy

Ta dziedzina fotografii wymaga solidnych przygotowań i ogromnej dawki cierpliwości. Jeśli chcesz sprawdzić swoje umiejętności podczas fotografowania krajobrazów, zapoznaj się z treścią naszego artykułu: Jak rozpocząć przygodę z fotografią krajobrazową?

Zdecydowanie łatwiej wykonywać zdjęcia, jeśli ma się w tym temacie już jakąś wiedzę. Esencją udanego kadru jest światło. Fotografowanie pejzaży jest najbardziej efektywne podczas złotej i niebieskiej godziny. W innych częściach dnia oprócz umiejętności fotograficznych potrzebny będzie również pomysł na atrakcyjne zdjęcie. Profesjonaliści powtarzają jak mantrę, że najlepszą porą na wykonywanie zdjęć jest świt oraz zachód słońca. 

Kolejnym sekretem pięknych zdjęć jest ich kompozycja. Wszelkie udogodnienia techniczne, takie jak ekspozycja, ostrość czy odpowiedni dobór przysłony to tylko część tego, co trzeba mieć na uwadze podczas wykonywania zdjęć. Wybór motywu jest bardzo istotny, ponieważ opowiada konkretną historię. Niestety początkujący fotografowie próbują zazwyczaj uchwycić w kadrze zbyt wiele. Na zdjęciu gromadzi się wówczas wiele elementów. Są nieuporządkowane i generują wizualny chaos. W kompozycji szczególnie ważna jest zasada trójpodziału, perspektywa, dynamika kadru oraz kolor.

Udane kadry

Fotografia krajobrazowa – gdzie po najpiękniejsze kadry w Polsce?

Doświadczony fotograf powie, że każde miejsce nadaje się do zrobienia wyjątkowego zdjęcia. Trzeba mieć jedynie pomysł. To prawda, jednak są w naszym kraju miejsca, które…znacznie ułatwiają pracę. ;) Dzięki temu można rozwijać swoją pasję w sprzyjających warunkach i cieszyć się efektami, o które nieco trudniej w innych miejscach.

Niedaleko stolicy znajdziesz punkty, których malowniczą scenerię można uchwycić w kadrach na wiele sposobów. Przykładem jest Kampinoski Park Narodowy, gdzie znajduje się zbiornik wodny, wokół którego gromadzi się liczne ptactwo. Nieopodal zlokalizowany jest także urokliwy parking leśny z okazałą polaną.

Wiele pięknych zdjęć możesz wykonać odwiedzając obowiązkowe punkty na turystycznej mapie Polski. Wystarczy wspomnieć o Zamku Królewskim na Wawelu, malowniczym Wrocławiu czy pełnym historii Toruniu, by obrać jedno z tych miast na cel kilkudniowej, fotograficznej wyprawy. Na liście miejsc nie może zabraknąć zamku w Malborku czy wyjątkowo pięknych uliczek Gdańska. W tym mieście znajduje się również Torpedownia – charakterystyczne miejsce, które przyciąga fotografów o każdej porze dnia i nocy.

Najpiękniejsze kadry

Dobre zdjęcie to nie tylko umiejętności techniczne

Sekretem dobrej jakości zdjęć krajobrazowych nie są wyłącznie zdolności fotograficzne i tzw. smykałka do uchwycenia niepowtarzalnych kadrów. Najlepsze odbitki panoramiczne wychodzą wtedy, gdy pracujesz samodzielnie i dbasz o swój komfort. Wybierając się na sesję w plener, zadbaj przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Powiadom najbliższych, gdzie będziesz przebywać oraz jak długo nie będzie Cię w domu. Są miejsca, w których komórka niespodziewanie traci zasięg, powodując spiralę nieporozumień i niepotrzebne nerwy. Zaoszczędź sobie i rodzinie takich atrakcji.

Kolejną kwestią jest odpowiednia odzież. Dopasuj ciuchy do pory dnia, pory roku oraz terenu, w który się wybierasz. Niekiedy na polanach jest bardzo wilgotno – przydają się kalosze oraz ciepły, wodoodporny płaszcz. Sprawdź pogodę, przygotuj termos z napojem i czekaj na moment, w którym wykonasz TO jedyne zdjęcie.

Umiejętności techniczne


 

Oceniło nas już 12558 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.