Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Portret biznesowy kobiety

Portret biznesowy - jak się do niego przygotować?

Portret biznesowy jest kluczowym elementem budowania profesjonalnego wizerunku w dzisiejszym świecie biznesu. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem firmy, pracownikiem korporacji, freelancerem czy kandydatem na nowe stanowisko, odpowiednie zdjęcie biznesowe może znacząco wpłynąć na to, jak jesteś postrzegany. W artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki, które pomogą Ci odpowiednio przygotować się do sesji zdjęciowej, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Jak pozować do zdjęć biznesowych

Wybór odpowiednich póz do zdjęć biznesowych jest kluczowy dla osiągnięcia profesjonalnego wyglądu. Oto kilka sprawdzonych pozycji, które warto rozważyć:

 • Pozycja stojąca z lekko skrzyżowanymi ramionami – ta pozycja jest klasyczna i uniwersalna. Daje wrażenie pewności siebie i otwartości. Jest idealna zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Pamiętaj, aby nie krzyżować rąk zbyt mocno, co może sprawiać wrażenie zamknięcia.
Mężczyzna ze skrzyżowanymi ramionami
 • Siedzenie przy biurku z rękami na stole – idealna dla osób pracujących w biurze, daje wrażenie naturalności i profesjonalizmu. Taka poza sprawia, że wyglądasz na zajętego i zaangażowanego w swoją pracę. Ważne jest, aby stół był uporządkowany i estetyczny.
Biznesmen przy biurku
 • Lekko pochylona głowa z uśmiechem – uśmiech zawsze dodaje ciepła i przyjazności, co jest ważne w biznesie. Delikatny uśmiech i lekko pochylona głowa mogą sprawić, że będziesz wyglądać bardziej przystępnie i profesjonalnie.
Mężczyzna w graniturze
 • Pozycja półprofilowa – stojąc lub siedząc w lekkim półprofilu, z jednym ramieniem nieco bardziej wysuniętym do przodu, można uzyskać dynamiczny i przyjazny wygląd. Taka poza jest szczególnie polecana, gdy chcesz podkreślić swoją otwartość i gotowość do współpracy.

Sesja biznesowa

Przygotowanie do sesji biznesowej wymaga odpowiedniego planowania. Oto kilka kroków, które warto podjąć przed sesją:

 1. Wybór odpowiedniego ubioru – strój powinien być zgodny z branżą i stanowiskiem, które reprezentujesz. Unikaj jaskrawych kolorów i wzorów, postaw na klasykę. Dla mężczyzn idealnym wyborem będzie garnitur lub marynarka w stonowanych kolorach, np. granatowym, szarym czy czarnym. Dla kobiet elegancka bluzka, koszula lub sukienka w klasycznych barwach. Pamiętaj, że mniej znaczy więcej – prostota i elegancja są kluczem do sukcesu.
 2. Zadbaj o makijaż i fryzurę – profesjonalny wygląd to także odpowiednio zadbany wygląd. Dla kobiet lekki, naturalny makijaż, podkreślający naturalne piękno, a jednocześnie nieprzesadzony. Dla mężczyzn schludna fryzura, a w razie potrzeby także delikatne poprawki, takie jak matujący puder, aby uniknąć niepożądanego błyszczenia na zdjęciach.
 3. Przygotowanie miejsca – jeśli zdjęcia mają być robione w biurze, zadbaj o porządek i profesjonalne tło. Unikaj chaotycznych i rozpraszających elementów w tle. Dobrze, aby miejsce było dobrze oświetlone, najlepiej naturalnym światłem. Jeśli sesja odbywa się w studio fotograficznym, upewnij się, że fotograf ma odpowiednie warunki do pracy.

Pozy do zdjęć biznesowych

Dobór odpowiednich pozycji jest kluczowy dla sukcesu sesji zdjęciowej. Oto kilka przykładów:

 • Ręce na biodrach – pozycja ta emanuje pewnością siebie i determinacją. Jest to dobra opcja dla liderów i menedżerów, którzy chcą podkreślić swoją siłę i autorytet.
Portret biznesowy kobiety
 • Trzymanie laptopa lub telefonu – świetnie sprawdza się dla osób pracujących w IT, marketingu lub innych branżach związanych z nowymi technologiami. Taka poza pokazuje, że jesteś nowoczesny i na bieżąco z technologią.
Kobieta przed komputerem
 • Luźna rozmowa przez telefon – dodaje naturalności i pokazuje zaangażowanie w pracę. Taka poza jest idealna dla osób, które chcą pokazać, że są zawsze dostępne i gotowe do kontaktu z klientami czy współpracownikami.
Mężczyzna rozmawiający przez telefon
 • Praca nad dokumentami – przedstawiając się jako osoba pracująca nad ważnymi dokumentami, możesz podkreślić swoją profesjonalność i zaangażowanie w wykonywaną pracę. To dobra poza dla prawników, księgowych i innych specjalistów.

Jak zrobić zdjęcie biznesowe w domu

Nie zawsze mamy możliwość skorzystania z usług profesjonalnego fotografa. Oto kilka wskazówek, jak zrobić dobre zdjęcie biznesowe w domowych warunkach:

 1. Wybierz odpowiednie oświetlenie – naturalne światło jest najlepsze. Stań naprzeciw okna, aby uniknąć cieni na twarzy. Unikaj ostrych cieni i zbyt jasnego światła, które może powodować prześwietlenia. Jeśli robisz zdjęcia wieczorem, użyj lampy z miękkim światłem, aby uzyskać naturalny efekt.
 2. Ustaw odpowiednie tło – gładkie, neutralne tło jest kluczowe. Unikaj rozpraszających elementów w tle. Idealnym wyborem będzie jasna ściana lub profesjonalny backdrop, który można łatwo zamontować w domu.
 3. Użyj statywu lub stabilnej powierzchni – aby zdjęcie było ostre i profesjonalne, aparat musi być nieruchomy. Możesz użyć statywu lub ustawić aparat na stabilnej powierzchni, takiej jak półka czy stół. Upewnij się, że aparat jest ustawiony na wysokości oczu, aby uzyskać najlepszy kadr.
 4. Wykorzystaj tryb portretowy – większość nowoczesnych smartfonów ma tryb portretowy, który pozwala na uzyskanie efektu rozmytego tła, co dodaje profesjonalizmu zdjęciu. Sprawdź, czy Twój telefon ma tę funkcję i wykorzystaj ją podczas sesji.
 5. Edytuj zdjęcia – po wykonaniu zdjęć warto je delikatnie edytować. Możesz skorzystać z darmowych programów do edycji zdjęć, takich jak GIMP czy Canva, aby poprawić jasność, kontrast i usunąć drobne niedoskonałości.

Zdjęcie biznesowe zasady

Oto kilka podstawowych zasad, które warto mieć na uwadze podczas robienia zdjęć biznesowych:

 1. Profesjonalizm – strój, postawa i wyraz twarzy powinny być zgodne z profesjonalnym wizerunkiem. Unikaj nadmiernego luzu i nieformalnych ubrań. Pamiętaj, że zdjęcie biznesowe ma za zadanie przedstawiać Cię jako profesjonalistę w swojej dziedzinie.
 2. Naturalność – unikaj sztuczności, staraj się wyglądać jak najbardziej naturalnie. Nie przesadzaj z makijażem i stylizacją. Ważne jest, abyś czuł się swobodnie i komfortowo, co przełoży się na naturalny wygląd na zdjęciach.
 3. Wyraz twarzy – delikatny uśmiech jest mile widziany, ale pamiętaj, aby nie przesadzać. Wyraz twarzy powinien być przyjazny i otwarty. Unikaj zbyt poważnych min, które mogą sprawiać wrażenie nieprzystępności.
 4. Postawa – pamiętaj o prawidłowej postawie ciała. Prostuj plecy, unieś głowę i unikaj garbienia się. Prawidłowa postawa dodaje pewności siebie i profesjonalizmu.
 5. Koncentracja na oczach – oczy są zwierciadłem duszy i kluczowym elementem każdego portretu. Upewnij się, że patrzysz prosto w obiektyw, co pomoże nawiązać kontakt z widzem i dodać zdjęciu autentyczności.
Portret biznesowy mężczyzny

Podsumowując, przygotowanie do sesji biznesowej wymaga uwagi i planowania, ale dobrze wykonane zdjęcie biznesowe może znacznie wpłynąć na Twój profesjonalny wizerunek. Skorzystaj z powyższych wskazówek, aby osiągnąć najlepsze rezultaty. Pamiętaj, że odpowiednie zdjęcie może być kluczem do sukcesu w wielu sytuacjach zawodowych, od rozmów kwalifikacyjnych po budowanie marki osobistej. Dbałość o szczegóły i profesjonalne podejście do sesji fotograficznej to inwestycja, która z pewnością się opłaci.

Oceniło nas już 12772 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.