Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

zdjęcie miasta robione telefonem

Jak poprawić jakość zdjęć? Kilka przydatnych tricków

Wykonanie perfekcyjnego kadru to nie tylko zasługa drogiego sprzętu. Dziś zdjęcia najczęściej robione są smartfonami i naprawdę nie trzeba do nich szczególnych predyspozycji. Chcesz polepszyć jakość zdjęć? Poznaj kilka tricków, dzięki którym będziesz pstrykać zdjęcia jak zawodowy fotograf.

Siatka trójpodziału

Kompozycja zdjęcia jest kluczem do jego jakości. Umiejętność kadrowania to absolutne podstawy, które warto opanować, by cieszyć się doskonałymi ujęciami. Zapoznaj się zatem z zasadami kompozycji i włącz w telefonie siatkę trójpodziału. Na ekranie smartfona zobaczysz linie. Idealny kadr zrobisz wówczas, gdy obiekt będzie znajdował się w punktach przecięcia siatki.

Stabilizacja obrazu

Być może często zauważasz, że wykonane przez Ciebie zdjęcia są rozmazane lub pozbawione ostrości. Smartfony dość sprawnie wychwytują obraz, lecz czasem wystarczy zaledwie ćwierć sekundy, by najdrobniejszy ruch zepsuł kadr. Jak temu zapobiec i uzyskać najlepszą jakość zdjęć? Skorzystaj z prostego tricku: w momencie pstryknięcia kadru trzymaj łokcie blisko ciała, a będziesz mieć gwarancję idealnie ostrych zdjęć.

zdjęcie flatlay robione telefonem

Rozdzielczość zdjęcia a jakość

Od strony technicznej należy zacząć od tego, że jakość zdjęcia zależy głównie od rozdzielczości pliku. W myśl zasady: im wyższa rozdzielczość, tym lesze zdjęcie, warto sprawdzić ustawienia swojego telefonu i nastawić odpowiednie parametry.

Jaka jest dobra rozdzielczość zdjęcia? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy dowiedzieć się najpierw, co to jest rozdzielczość zdjęcia. To nic innego, jak zdolność aparatu do odwzorowywania detali. W potocznym języku przyjęło się, że rozdzielczość oznacza ilość punktów, z jakiej składa się obraz. Analizując dokładniej to zdanie, nietrudno wywnioskować, że mała rozdzielczość zdjęcia przełoży się na jego niższą jakość. Z pewnością ucierpią na tym fotografowane osoby lub obiekty.

W jakiej rozdzielczości robić zdjęcia?

To kwestia, która spędza sen z powiek amatorom fotografowania. Rozdzielczość zdjęcia będzie zależeć od kilku czynników. Najważniejsze z nich to oświetlenie, perspektywa i model aparatu. Jeszcze kilka lat temu krystaliczną jakość zdjęć gwarantowały wyłącznie profesjonalne sprzęty fotograficzne. Dziś niemal każdy smartfon jest w stanie zarejestrować wyraźny kadr, ponieważ aparat w telefonie ma rozdzielczość na średnim poziomie 12 MPix. Tu dość wyraźnie widać, że megapiksele a jakość zdjęcia to kwestia ściśle ze sobą powiązana.

Jak poprawić jakość zdjęć?

Stosując się do zasady trójpodziału i wykorzystując wiedzę dotyczącą źródła oświetlenia, można zyskać naprawdę piękne kadry. Równie dobre efekty może przynieść zmiana rozdzielczości zdjęcia. Często zdjęcia w telefonach mają rozdzielczość 2048x1536. Odbitki takiej fotografii mogą mieć rozmiar 13x18 i będą charakteryzować się bardzo wysoką jakością.

Przydatna tu będzie tabela rozdzielczości dpi. Co oznacza ten skrót? Dots per inch, czyli ilość punktów (kropek) przypadających na jeden cal fotografii. Korzystając z tabeli można przyporządkować rozdzielczość względem rozmiaru zdjęcia. W ten sposób dowiesz się, jak uzyskać lepszą jakość, chcąc wykonać na przykład odbitki w większych formacie. Jeśli zastanawiasz się, czy jest jakaś zależność między rozdzielczością a rozmiarem zdjęcia, teraz już wiesz, że ma to ogromne znaczenie dla jakości Twoich kadrów.

Wielkość matrycy a jakość zdjęć

Matryca telefonu lub aparatu służy do przetwarzania obrazu na sygnał elektryczny. Umożliwia to zapisanie zdjęcia na przykład w pamięci telefonu lub na karcie aparatu. Od matrycy zależy przepuszczalność światła, a więc im większa ona jest, tym lepszą jakość zdjęć uzyskujesz. Korzystając z dużej matrycy możesz pstrykać fotki nawet w słabych warunkach oświetleniowych, uzyskując tym samym małą głębię ostrości.

zdjęcie jedzenia robione telefonem

Niska rozdzielczość – co fotografować?

Jeśli masz starszy model telefonu lub aparatu, pewnie jego rozdzielczość pozostawia wiele do życzenia. Niski parametr z pewnością wpłynie na pogorszenie jakości zdjęć w telefonie. Detale nie będą tak wyraźne, kontury fotografowanych obiektów czy twarzy mogą być nieostre, należy spodziewać się również problemów przy zdjęciach wykonywanych z bliska.

Jeśli nie chcesz rozczarować się słabą jakością kadrów, rozsądnie byłoby zainwestować w nieco nowszy sprzęt. Przyniesie Ci to satysfakcję z wykonywania zdjęć i pozwoli rozwinąć fotograficzne skrzydła.

Proporcje boków

Nowoczesne modele smartfonów umożliwiają wykonywanie zdjęć w konkretnych proporcjach. Wszystko zależy od ich przeznaczenia. Jeśli chcesz robić zdjęcia do mediów społecznościowych, postaw na fotki o proporcjach 1:1 (czyli kwadratowe), ewentualnie 4:5 (w rozdzielczości 1080x1350 px). Zdjęcia, które będą nadawać się na odbitki przyjmą z kolei proporcje 9:16.

Jeśli nie masz wprawy w robieniu zdjęć, a zależy Ci na rewelacyjnych efektach, wykorzystać gotowe tryby w swoim telefonie. Wiele modeli posiada na przykład tryb nocy, zdjęcia portretowe czy makro, a ponadto wyposażone są w kilkanaście ciekawych filtrów. Wystarczy kilka kliknięć, by z pozoru nudny kadr nabrał rumieńców i zachwycił odbiorców swoim urokiem.
 

Oceniło nas już 12558 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.