Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY


Zrób sobie selfie – pstryk i umiesz!

Selfie – to słowo, które w XXI wieku słyszał chyba każdy z nas. Zdjęcie robione najczęściej z telefonu, z tzw. „ręki” jest z jednej strony traktowane dość prześmiewczo, z drugiej to nieodłączny element imprez ze znajomymi, wakacji czy nawet rodzinnych uroczystości, a social media są nimi wypełnione po brzegi. Warto więc dowiedzieć się trochę więcej o tym rodzaju fotografii.


Chcesz opanować sztukę robienia selfie? Dowiedzieć się jak wykonać je krok po kroku, a może szukasz pomysłów na pomysłowe selfie w domu? Mamy kilka rad ? Ale od początku…


Co to jest selfie?


Selfie to rodzaj fotograficznego autoportretu. Najczęściej jest wykonywane z trzymanego w ręku aparatu lub telefonu. Wraz ze wzrostem popularności pojawiło się sporo rodzajów selfie, które nieraz zaskakują pomysłowością:
    • #nailfie, czyli zdjęcie z nowym manicure na paznokciach,
    • #yogaselfie, zdjęcie podczas zajęć jogi,
    • #yummytummy – zdjęcie z wyrzeźbionym brzuchem,
    • #belfie – zdjęcie ukierunkowane na pokazanie pośladków
I choć to tylko niektóre rodzaje selfie, to nowe trendy w social mediach pojawiają się w błyskawicznym tempie. Pozostaje je śledzić i… zachować zdrowy rozsądek. ?

selfie


Jak zrobić idealne selfie krok po kroku?


Na początek pamiętaj o kilku fotograficznych trikach, które sprawdzą się nie tylko podczas wykonywania zdjęcia typu selfie.
Nie rób zdjęć selfie pod światło
Dobrze dobrane światło będzie Twoim największym sprzymierzeńcem przy robieniu selfie. Jego zły dobór jest jednym z najczęstszych błędów, warto więc o tym pamiętać.
Twoja twarz powinna być równomiernie oświetlona, a źródło światła znajdować się przed Tobą. Takie ustawienie pomoże ukryć ewentualne niedoskonałości na twarzy, a oczy przybiorą intensywniejszego koloru. Jeżeli robisz zdjęcia w pomieszczeniu warto zrobić zdjęcie tuż przed oknem, natomiast jeśli słońce już zaszło lub jesteś w słabo oświetlonym miejscu zbliż się do źródła światła jak np. świece czy lampka. Pamiętaj, aby nie przesadzić z intensywnością światła, chyba że chcesz uzyskać efekt zdjęcia rodem z przesłuchania ?
Pokaż się z najlepszej strony
Wybierz swój „ładniejszy” profil i wykonaj kilka zdjęć selfie z profilu czy półprofilu. Zdjęcia robione frontem mogą wyglądać nieco mniej korzystnie, gdyż nasze twarze nie są idealnie symetryczne. Aparat uwydatnia takie niedoskonałości, co zdecydowanie widać na wszelkich zdjęciach w dokumentach, gdzie fotografie są robione en face – czy ktokolwiek jest z nich zadowolony? Właśnie dlatego warto ustawić aparat nie na wprost twarzy.

selfie2


Zadbaj o dobre tło


Robisz selfie? Wiadomo, że najważniejszy jest pierwszy plan, czyli Ty. Pamiętaj jednak o tle – bałagan, mistrzowie drugiego planu czy inne niepożądane elementy potrafią popsuć najlepsze zdjęcie. Sprawdź przed wykonaniem selfie czy najbliższe otoczenie jest zgodne z Twoimi oczekiwaniami i… pstryk! Po wykonaniu fotografii warto sprawdzić czy tło niebezpiecznie nie wplotło się w nasze selfie – gałąź wystająca z głowy sprawi, że zdjęcie będzie nieco mniej urocze ?


Wybierz odpowiedni kąt


I nie chodzi tym razem o idealną przestrzeń ? Jak trzymać aparat, aby selfie wyszło najkorzystniej? Najlepiej trzymać telefon 10-20 cm nad linią oczu. Taka pozycja aparatu sprawi, że twarz będzie nieco smuklejsza, a selfie wyjdzie korzystniej. Jeżeli na zdjęciu znajdzie się również reszta ciała to dzięki tej wskazówce również wyda się nieco smuklejsza.


Baw się dobrze!


Sprawdzaj, próbuj, eksperymentuj – pamiętaj, że sama Kylie Jenner, która jest niekwestionowaną mistrzynią w robieniu selfie wykonuje często kilkaset zdjęć, aby wybrać z nich jedno, które pojawi się na jej profilu w social mediach.


Zaskocz wszystkich idealnym selfie


Co jest potrzebne do idealnego selfie? Przede wszystkim wyobraźnia, trochę kreatywności i… telefon lub aparat fotograficzny.
Jeżeli jesteś technologicznym minimalistą to nawet za pomocą smartfonu wykonasz idealne zdjęcie. Najłatwiej zrobić je przy pomocy przedniego obiektywu, ale jeżeli chcesz uzyskać wyższą rozdzielczość warto pokusić się o użycie głównego aparatu. To nieco trudniejsze, ale wykonalne. Z pomocą przyjdzie nam też samowyzwalacz. Taka opcja jest dostępna w zdecydowanej większości aparatów fotograficznych jak i smartfonów.
Jak zrobić selfie z samowyzwalaczem? Dobierz odpowiednie tło, wybierz miejsc, zastosuj się do wcześniej wymienionych rad, a następnie ustaw odpowiedni tryb w aparacie lub telefonie. 3,2,1… voila! Selfie bez użycia rąk gotowe.

Jeżeli lubisz gadżety i chciałbyś nadać swoim selfie +10 do profesjonalności pamiętaj o dwóch gadżetach, które okażą się przydatne:

  •     Selfie stick jest chyba najbardziej znanym gadżetem do selfie. To nic innego jak rodzaj ręcznego statywu. Najlepiej sprawdzi się podczas podróży - do robienia selfie ze znajomymi czy rodziną. Jest mały i poręczny, więc nie zajmie dużo miejsca. Niektóre modele są wyposażone w Bluetooth czy lusterko – wszystko czego potrzebujesz.
  • Selfie ring, czyli klips LED zakładany na telefon. Z jego pomocą uzyskasz lepiej oświetlone zdjęcia. W niektórych modelach możesz dobierać właściwe natężenie światła. Sprawdzaliśmy – to działa ?

A co jeśli chcesz zrobić selfie całej sylwetki? Na rynku dostępne są statywy do smartfonów, ale możesz też zrobić selfie w lustrze! Pamiętaj, aby upewnić się, że jest ono idealnie czyste, gdyż każde najmniejsze zabrudzenie będzie widoczne na zdjęciu. Ustaw się i próbuj! A może chcesz uchwycić całą sylwetkę na zdjęciu? W takim razie lustro będzie również idealne ?

selfie4


Pomysł na selfie w domu


Baw się światłem! Wykorzystaj ostatnie, poranne promienie słoneczne i wpuść nieco słońca przez żaluzje. Naturalny światłocień doda selfie wyjątkowego wyglądu.
Wykorzystaj rekwizyty! Ciekawy makijaż, kwiaty, a może zimne ognie? Wyczaruj magię na zdjęciach przy pomocy drobnych elementów.  
Obierz inny punkt widzenia! Wykorzystaj odbicie w okularach przeciwsłonecznych, lusterku czy szklance napełnionej wodą. Zaczaruj rzeczywistość ?
Nie bój się eksperymentować! Kto powiedział, że jedynym słusznym selfie jest to z uśmiechem? Rob różne miny, sprawdzaj co najlepiej wygląda na zdjęciu. Do dzieła!

Czujesz, że wiedzą na temat selfie możesz się już podzielić z Kim Kardashian? ? To świetnie! Zacznij robić selfie i… baw się dobrze!

 

Oceniło nas już 12558 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.