Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Dziedziny i techniki fotografii, które warto znać

Dziedziny i techniki fotografii, które warto znać

Świat nieustannie brnie do przodu, zmieniając się z sekundy na sekundę. Fotografia również przechodzi swoją metamorfozę, podlegając różnorodnym procesom kształtowania. Obecnie wyróżniamy liczne dziedziny i techniki fotografii, którym przyjrzymy się bliżej w kolejnych wpisach. Dziś zwrócimy uwagę na to, jakie możliwości otwierają przed nami poszczególne gałęzie fotografii. Poznaj najważniejsze z nich i rozwijaj skrzydła razem z nami!

Znajdź swoją niszę

Każdy początkujący fotograf z czasem przeobraża się w artystę, wyrażając zdjęciami to, czego inni nie potrafią. Wraz z rozwojem swoich umiejętności i poczucia estetyki, po wykonaniu setek zdjęć, będziesz już wiedzieć, które dziedziny fotografii są Twoją mocną stroną.

Jak odnaleźć swoją niszę? Warto poznawać branżę nie tylko od strony praktycznej. Twórcze działanie to podstawa każdego fotografa, lecz przychodzi też pora na zaczerpnięcie inspiracji. Poczytaj o tym, czym jest fotoreportaż. A może zafascynuje Cię fotografia abstrakcyjna? Sięgaj po więcej, sporo od siebie wymagaj, a zdobywaną wiedzę wykorzystuj w praktyce. Może się okazać, że pomimo wcześniejszej niechęci, to właśnie astrofotografia sprawia Ci najwięcej przyjemności, a wdrażanie odpowiednich technik przychodzi Ci tu zaskakująco łatwo.

Odbitki 10x15

Poznawaj techniki wykonywania zdjęć

Współczesne techniki fotograficzne mogą przyprawić o zawrót głowy. Do istniejących już metod wykonywania zdjęć stale dochodzą nowe, kreatywne sposoby utrwalania rzeczywistości. Fotografia 3D, high speed czy coraz popularniejsza time-lapse to nowoczesna forma na kadrowanie. Jednak ceniący się fotograf powinien znać podstawowe techniki, które będzie mógł wykorzystać w poszczególnych dziedzinach fotografii.

Wiele efektów można osiągnąć w programach graficznych, lecz dobry aparat fotograficzny pozwala na wykonanie równie dobrego ujęcia w czasie rzeczywistym. Przykładem może być rozmycie tła, które można osiągnąć w trybie preselekcji przysłony. Dziedziny, w których najlepiej sprawdza się ta technika to między innymi fotografia portretowa i fotografia dziecięca.

Innym sposobem kadrowania zdjęć jest wykorzystanie flesza, który jest w stanie zatrzymać szybki ruch, niezauważalny gołym okiem. Przy odpowiednim ustawieniu czasu trwania błysku można sfotografować na przykład moment wpadania owocu do naczynia z wodą. Ta technika świetnie sprawdza się w fotografii kulinarnej, która należy do tych bardziej wymagających.

Popularne dziedziny fotografii

Istnieje mnóstwo specjalizacji fotograficznych, które stają się pierwszym wyborem początkujących artystów. Zalicza się do nich fotografia krajobrazowa czy fotografia przyrodnicza, które stosunkowo łatwo opanować mając solidne podstawy techniczne. Równie dużym zainteresowaniem cieszy się fotografia architektury, której nieodłączną częścią najczęściej są dynamiczne ujęcia przemykających postaci.

Osoby chcące rzucić się na głębszą wodę próbują swoich sił w nieco trudniejszych dziedzinach. Sporym wyzwaniem jest fotografia dokumentalna, czego doskonałym przykładem są zdjęcia prezentowane na corocznej wystawie World Press Photo, promującej najwyższej klasy sztukę wizualną. Aerofotografia, czyli fotografia lotnicza, to również trudna do opanowania dziedzina. Poza umiejętnościami fotograficznymi niejednokrotnie trzeba mierzyć się z własnymi słabościami i pokonywać wewnętrzne bariery.

Odbitki 10x15

Jak sprawdzić, w czym najlepiej się czujesz?

Tak jak wspomniano, praktyka jest tutaj najlepszym doradcą. Bez względu na to, czy obiektem zainteresowań jest fotografia wnętrz czy fotografia przedmiotu, potrzeba wielu tygodni, by podjąć ostateczną decyzję.

Samo przeczucie to jednak za mało. Komfort, jaki towarzyszy Ci podczas wykonywania konkretnych ujęć nie zawsze oznacza, że ta właśnie dziedzina jest Ci pisana. Najlepiej sprawdzić to naocznie poprzez wywoływanie zdjęć. W Fotolab masz mnóstwo możliwości wyboru formatu swoich kadrów – od tradycyjnych odbitek, aż po duże rozmiary, eksponujące każdy fotograficzny szczegół. Wysoka jakość naszych odbitek sprawi, że nic już nie umknie Twojej uwadze. 

Sprawdź naszą OFERTĘ RABATOWĄ i do dzieła!

Oceniło nas już 12373 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.