Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Bombka na choince

Pracuj nad kompozycją swoich zdjęć! Poznaj proste zasady! 

Odpowiednio przemyślana kompozycja zdjęcia potrafi nadać fotografii unikatowego charakteru. Jakie są zasady stworzenia idealnej kompozycji w fotografii? Tego dowiesz się z tego tekstu! 

Szklana bomka oddzwierciedlająca choinkę


Kompozycja zdjęcia – co to? 

Jak pewnie doskonale wiesz, nie każde zdjęcie w równym stopniu przyciąga uwagę odbiorców. W czym tkwi sekret? Temat – oczywiście, jest to podstawa dobrej fotografii, ale nie zawsze zapewni on nam sukces. Kluczem może okazać się kompozycja fotografii, dzięki której dość banalny temat przedstawiony na zdjęciu staje się interesujący. Czym dokładnie jest kompozycja zdjęcia? To nic innego jak rozmieszczenie form w kadrze w taki sposób, aby obraz był czytelny i jak najbardziej przyjemny dla oka odbiorcy. Brzmi skomplikowanie? Niczym się nie przejmuj! Istnieje kilka zasad, dzięki którym stworzysz idealne zdjęcie, o których przeczytasz Ci w dalszej części tekstu! 

Ozdoby choinkowe - uporządkowana kompozycja

Zasady kompozycji w fotografii

Jak już wiesz, dzięki przemyślanej kompozycji zdjęcia możesz przekazać odbiorcy najważniejsze jego elementy oraz poniekąd ułatwić interpretację Twojej fotografii. Możesz traktować kompozycję zdjęcia jako swego rodzaju język pomiędzy Tobą a osobą oglądającą Twoje zdjęcia. 

Od czego zacząć? Zanim zrobisz zdjęcie musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: o czym jest to zdjęcie? Pozwoli Ci to na zdefiniowanie głównego motywu, który powinien stanowić centrum twojej pracy. Musi być on widoczny, jednak nie może zdominować całego obrazu, ponieważ wtedy zasłoni inne elementy znajdujące się w kadrze. Oczywiście możesz wybrać kilka tematów, które chcesz zawrzeć na zdjęciu, jednak w tym przypadku zdecydowanie sprawdzi się zasada: im mniej, tym lepiej. Rezygnacja z poszczególnych elementów jest również ważnym elementem komponowania fotografii. Nie możesz zapomnieć o pierwszym planie – jego pomijanie to jeden z najczęściej popełnianych błędów przez początkujących fotografów. Stanowi on treść całego ujęcia. 

Bombka na pierwszym planie

Jedną z najważniejszych zasad, którą należy się kierować przy tworzeniu przemyślanej kompozycji jest reguła trójpodziału.

Polega ona na podzieleniu zdjęcia na trzy równe części w pionie, jak i poziomie. Następnie najważniejsze elementy powinny zostać zamieszczone w punktach przecięcia linii. Dzięki temu na Twoim zdjęciu zapanuje porządek. 

Zdjęcie ozdobionej choinki

Czasami, żeby zrobić dobre zdjęcie, wystarczy się rozejrzeć! W naszej przestrzeni pełno jest naturalnych ramek, takich jak okno, drzewa, czy nawet dziura w płocie! Śmiało wykorzystuj elementy otoczenia do stworzenia kompozycji na zdjęciu poprzez tworzenie ramki z głównym obiektem fotografii w środku! 

Otwarte drzwi vana jako ramka fotoobrazu

Symetria, wzory i linie – to jest to, co ludzki mózg lubi najbardziej!

Oczywiście nie ma co przesadzać i skupiać się jedynie na wyszukiwaniu samych symetrycznych wzorów, jednak, jeżeli w Twoim otoczeniu dostrzeżesz np. geometrycznie ułożone pudełka prezentowe – koniecznie to wykorzystaj! Papier prezentowy, którego wzór układa się w harmonijną, symetryczną całość również może być świetnym elementem kompozycji! 

Symetria prezenty świąteczne

Tworząc kompozycję fotografii zadbaj o tło.

Nawet najlepiej skomponowane zdjęcie może zostać całkowicie zepsute przez to, co dzieje się w tle, tuż za głównym elementem. Postaw też na prostotę. Podobno najlepsze zdjęci to te, które nie są zbyt skomplikowane. Pozwól swoim obrazom mówić samym za siebie. Im prostsza kompozycja zdjęcia tym bardziej zrozumiałe ono będzie w odbiorze. 

Świąteczny kubek na tle światełek choinkowych

Rodzaje kompozycji w fotografii – co warto wiedzieć? 

Najbardziej popularnym rodzajem kompozycji jest już wcześniej przez nas opisana zasada trójpodziału. Oprócz niej możemy spotkać się z kilkoma innymi. Na pierwszy ogień przyjrzyjmy się kompozycji centralnej. Jest ona jedną z najpopularniejszych wśród osób, które dopiero rozpoczęły swoją przygodę z fotografią – być może dlatego uznawana jest za najłatwiejszą. W tym wariancie obraz przedzielony jest dwiema liniami, jedną w pionie i drugą w poziomie, natomiast w punkcie ich przecięcia zamieszczany jest najważniejszy element zdjęcia. W swojej przygodzie z fotografią możesz spotkać się również z kompozycją liniową – zgodnie z którą należy skomponować zdjęcie tak, by wzrok odbiorcy krążył po kadrze według naszego pomysłu – wykorzystując ten rodzaj kompozycji możemy zgrabnie przechodzić z jednego punktu do drugiego, umieszczonych wzdłuż pewnych linii, które prowadzą wzrok odbiorcy do centralnego punktu. Co zyskuje nasza fotografia dzięki zastosowaniu tego rodzaju kompozycji? Przede wszystkim obraz staje się dynamiczny, a tym samym bardziej energiczny. 

Chociaż tak naprawdę nie ma jednej sprawdzonej recepty na idealne zdjęcie, dzięki wyżej opisanym wskazówkom na pewno uda Ci się uzyskać zadawalający efekt. Uchwyć jak najwięcej pięknych kadrów już w te Święta! 

Pomysłowe zdjęcie świątecznego kota


 

Oceniło nas już 12373 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.