Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Zdjęcia gwiazd - obłoki srebrzyste

Jak robić zdjęcia gwiazd, czyli astrofotografia dla początkujących

Fotografowanie nieba uchodzi za dziedzinę wymagającą ogromnej wiedzy, umiejętności i drogiego sprzętu. Na szczęście dziś nawet podstawowy aparat ma wystarczające parametry do tego, by samodzielnie ukazać nocne niebo w zupełnie nowym obliczu. Co jest niezbędne w astrofotografii i co warto wiedzieć, by uchwycić ciekawy kadr?

Zdjęcia ciał niebieskich telefonem

Czy astrofotografia telefonem jest możliwa? Jeszcze kilka lat temu zdjęcia z podróży nocą przypominały pełen szumów kadr, któremu w tle towarzyszyła rozmazana kropka, w rzeczywistości będąca księżycem. Obecnie każdy nowoczesny smartfon wyposażony jest w doskonałe parametry fotograficzne, w tym w tryb nocny lub profesjonalny, umożliwiające wykonanie całkiem przyzwoitych fotek rozgwieżdżonego nieba. 

Jeśli więc szukasz wskazówek dotyczących astrofotografii dla początkujących, możesz spokojnie rozpocząć swoją przygodę ze smartfonem w dłoni. Chcesz zainwestować w sprzęt, by rozwijać swoje fotograficzne umiejętności? Trafionym zakupem będzie teleskop do astrofotografii – to świetna opcja dla początkujących, którzy na tym etapie rozwoju posiłkują się wyłącznie smartfonem. Montując aparat do teleskopu, można wykonać imponujące zdjęcia mgławic, galaktyk czy niektórych planet.

Zdjęcie nieba telefonem

Niezbędnik początkującego fotografa

Zanim wybierzesz się w plener, by utrwalić noc spadających gwiazd czy drogę mleczną, upewnij się, że masz wszystko, co potrzebne jest do wykonania efektywnego kadru. Droższe modele smartfonów mają wbudowany system stabilizacji optycznej i obiektyw szerokokątny. To są już całkiem niezłe podstawy do zrobienia ciekawego zdjęcia.

Jeśli jednak udajesz się w teren, który nie jest zbyt dobrze oświetlony, możesz mieć problem z uchwyceniem stabilnego kadru. Rozwiązaniem kwestii drżącej ręki będzie statyw oraz samowyzwalacz.

Robienie zdjęć

Astrofotografia – ustawienia aparatu

Profesjonaliści zgodnie twierdzą, że pomimo innowacyjności, jaka towarzyszy smartfonom, najlepsze kadry nocnego nieba wciąż można uchwycić, używając cyfrowej lustrzanki z wymiennymi obiektywami. Jak robić zdjęcia gwiazd, aby móc pochwalić się efektem? Trzeba zadbać przede wszystkim o prawidłowe ustawienia aparatu.

W przypadku astrofotografii sprzęt wykorzystywany do zdjęć nocnych musi być odpowiednio ustawiony. Jedną z najważniejszych jest czułość ISO, która oznacza czułość matrycy na światło. Wysoki poziom tego parametru przełoży się na jaśniejsze zdjęcia, lecz będą niestety charakteryzować się ziarnistością. Wyrazistość i ostrość nocnych zdjęć uzyskasz, utrzymując ISO na jak najniższym poziomie. Astrofotografia wymaga też długiego czasu otwarcia migawki. Aby zdjęcie nie wyszło rozmazane, warto rozważyć ekspozycję o długości nawet do 10 sekund. Równie ważną kwestią jest wartość przysłony – im wyższa, tym lepsza głębia ostrości.

Ustawienia aparatu

Wykorzystaj wiedzę w praktyce – spadające gwiazdy 2021

Dlaczego zdjęcia profesjonalnych fotografów osiągają tak, nomem omen, astronomiczne kwoty? Bo mają oni doskonałą wiedzę na temat kosmosu i potrafią zastosować ją w praktyce. Przykładem może być zdjęcie obłoków srebrzystych, które powstają z kryształków lodu o rozmiarach do 100 nanometrów. Uchwycenie takiej fotografii nie jest możliwe z każdego miejsca i o każdej porze roku.

Zdobywaj więc wiedzę i podążaj za wyjątkowymi kadrami. Przez Tobą noc spadających gwiazd 2021 lipiec. Najwięcej meteorów będzie można zaobserwować już w środę, 28 lipca. To miesiąc, kiedy najbardziej aktywny jest rój Południowych delta Akwarydów. Chcesz uwiecznić w kadrze to piękne zjawisko i poćwiczyć swoje umiejętności? Spakuj sprzęt i wybierz się w plener, by przy odrobinie szczęścia zarejestrować spektakularny gwiezdny taniec.

Spadająca gwiazda - zdjęcia


 

Oceniło nas już 12558 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.