Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Plener

Jak robić zdjęcia w plenerze?

Nie masz pomysłu na efektowny kadr? Spokojnie, to może przytrafić się nawet profesjonalnym fotografom! Zdjęcia w plenerze można robić o każdej porze roku, i w każdą pogodę. Kiedy nic nie przychodzi Ci do głowy, sprawdź nasze patenty i przekonaj się, że niewiele trzeba, by spojrzeć na coś przez obiektyw z zupełnie innej perspektywy. 

Pokonaj niemoc twórczą!

To prawda, każdemu może zdarzyć się gorszy dzień. Nie oznacza to jednak, że efekty będą widoczne w Twoich kadrach. Najlepiej, jeśli sesję w plenerze potraktujesz jako świetną zabawę i okazję do szlifowania swoich umiejętności. Nawet jeśli pstrykasz amatorskie zdjęcia w plenerze, odpowiednio wcześnie zaplanuj swoje prace i przygotuj sprzęt: naładuj baterię, zadbaj o wystarczającą ilość miejsca na karcie pamięci, przygotuj statyw i niezbędne akcesoria. O wiele łatwiej będzie Ci rozpocząć pracę z myślą, że nie zestresują Cię kwestie techniczne.

Dziewczyna z aparatem

Ciekawe miejsca na zdjęcia w plenerze być może są tuż, tuż

Wcale nie musisz przemierzać kilometrów w poszukiwaniu idealnego miejsca do pstrykania fotek. Skorzystaj z krajobrazu, który rozpościera w pobliżu Twojego domu. Pole z makiem, rzepakiem czy chabrami ma jedną dominującą barwę, co bardzo ułatwia dobór stroju osobie, która ma pozować do kadrów. Równie efektownie będą prezentować się fotografie w szczerym polu. W myśl zasady: mniej znaczy więcej, przekonasz się, że prostota ma w sobie coś wyjątkowego.

Równie ciekawe zdjęcia w plenerze wykonasz na brzegu dowolnego akwenu czy na pomoście. Sesje ciążowe, ślubne i rodzinne prezentują się tam niezwykle sielsko. A co gdy mieszkasz w dużym mieście? Wybierz się na wieczorną sesję! Miasto nocą jest kopalnią inspiracji i wdzięcznym tłem dla każdego fotografa. Jeśli natomiast nie masz możliwości skorzystania z naszych pomysłów, rób zdjęcia na tle… ściany. Fotografie w minimalistycznym stylu skupiają całą uwagę widza na modelu. Poeksperymentuj też z aparatem na miejskich schodach, w wesołym miasteczku czy na placu zabaw, a efekty sprawdź, wywołując odbitki 10x15 lub nieco większe odbitki 15x21.

Kobieta w słonecznikach

Jak robić zdjęcia w plenerze? Fotografia plenerowa – porady

Większość zdjęć w terenie odbywa się z udziałem modela, który pozuje do kadrów portretowych. W takim przypadku znakomicie sprawdzi się obiektyw o ogniskowej 85 mm. W trakcie sesji warto pamiętać o odpowiednim czasie naświetlania, nierzadko przyjdzie Ci też użyć lampy błyskowej. Przyda się także blenda do rozbijania cieni – wykonywanie zdjęć w środku dnia oznacza walkę z ostrym światłem, z którego opanowaniem mają problem nawet profesjonaliści. Imponujący efekt dają zdjęcia wykonane podczas złotej godziny lub w trakcie zachodzącego słońca. Światło jest wówczas miękkie, co dodaje zdjęciom trudnej do opisania magii.

Krajobraz

Najlepsze pomysły na zdjęcia w plenerze…

…wypracujesz metodą prób i błędów. Jeśli chcesz na własnej skórze przekonać się jak zrobić dobre zdjęcia w plenerze, musisz po prostu wyjść i utrwalać kadry, które uznasz za wyjątkowe. Pamiętaj, że anomalie pogodowe dają mnóstwo możliwości do wykonania niepowtarzalnych zdjęć. Wykorzystaj moment, w którym nad Twoją głową gromadzą się chmury gradowe lub właśnie pojawiła się barwna tęcza po ulewnym deszczu. Może okazać się, że najpiękniejsze fotki wykonasz pod swoim blokiem, na tle zwykłego krzaka.

Nie zniechęcaj się drobnymi potknięciami, lecz skup się na rozwijaniu swojej pasji. Wkrótce nabierzesz wprawy i zyskasz cenne doświadczenie, które pozwoli Ci wypłynąć na szerokie wody inspirującego świata fotografii. Trzymamy kciuki!

Tęcza


 

Oceniło nas już 12373 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.