Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Fotografia przyrodnicza

Fotografia przyrodnicza dla początkujących - od czego zacząć?

Lubisz godzinami spacerować po lesie? A może fascynuje Cię świat roślin lub obserwacja dzikiej przyrody? To może być właściwy początek pięknej przygody z aparatem. Tutaj dowiesz się, czym jest fotografia przyrodnicza i jak zacząć zgłębiać tę piękną pasję.

Wiedza plus wytrwałość

Jeśli wydaje Ci się, że wystarczy wybrać się w teren i pstryknąć kilka zdjęć zwierzętom w ruchu, ta dziedzina fotografii może nie być dla Ciebie. Tu liczy się przede wszystkim wytrwałość – wykonanie perfekcyjnego zdjęcia to nierzadko wielogodzinne przesiadywanie w bezruchu, nie zawsze w sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Bardzo często przydaje się też wiedza. Część osób zajmujących się profesjonalnym wykonywaniem zdjęć, ma sporą wiedzę z zakresu biologii, a nawet kierunkowe wykształcenie. Nawet jeśli nie jest to Twoja ścieżka zawodowa, warto taką wiedzę przyswajać, jeśli chcesz zająć się robieniem przyrodniczych zdjęć.

Wiedza - fotografia przyrodnicza

Fotografia przyrodnicza – sprzęt

Aby zacząć przygodę z utrwalaniem kadrów na łonie natury, niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Już na początku należy zastanowić się, co będzie obiektem Twoich zainteresowań. Motyle i ważki na łąkach, ptaki podrywające się do lotu czy krajobrazy? Fotografia przyrodnicza dla początkujących wymaga dobrej organizacji oraz sprzętu dobranego do rodzaju zdjęć.

Jeśli chodzi o fotografię przyrodniczą aparat to tylko znikoma część niezbędnego ekwipunku. Potrzebny będzie również sprzęt turystyczny, czyli dobre buty, solidny termos oraz plecak. Nie bez znaczenia jest też dobrej jakości odzież, która pozwoli przetrwać w trudnych warunkach bez uszczerbku na zdrowiu.

Sprzęt fotograficzny

Fotografia przyrodnicza – obiektywy

Osoby zaczynające swoją przygodę z utrwalaniem natury powinny zdecydować się na klasyczną lustrzankę, czyli aparat z wymiennymi obiektywami. Nie trzeba od razy kupować drogich sprzętów. Na tym etapie najlepszym rozwiązaniem jest zakup używanych obiektywów, na których można poznawać obsługę swojego sprzętu.

Obiektyw do aparatu fotograficznego

Kiedy robić zdjęcia?

Każdy rodzaj fotografii przyrodniczej wymaga odpowiedniego przygotowania. Chcąc robić zdjęcia ptakom, należy wiedzieć, w jakich porach migrują. Przyloty odbywają się od lutego do maja, odloty natomiast od lipca do listopada. Próby wykonania takich zdjęć w okresie zimowym nie przyniosą więc żadnych efektów. Tak w skrócie wygląda fotografia od kuchni.

Ponadto fotografując przyrodę, trzeba się z nią scalić. Niszczenie przyrody dla dobrego kadru uznawane jest za nieetyczne, stąd prawdziwą sztuką jest wykonanie idealnego zdjęcia bez rujnowania piękna natury.

Pora na robienie zdjęć

Cierpliwość i kreatywność

W kwestii fotografii przyrodniczej porady to coś, na co liczy każdy początkujący. Ta dziedzina wymaga ogromnej cierpliwości, wstawania o świcie czy późnych powrotów do domu. To wiele godzin w bezruchu, podczas których sprawdza się kreatywność i nieustannie eksperymentuje ze sprzętem. Warto pobawić się czasem otwarcia migawki, wykorzystać różne głębie ostrości, próbować swoich sił w trybie makro czy sprawdzić się jako fotograf krajobrazów. Każde zdjęcie będzie przybliżać Cię do celu.

Kreatywność fotografa

Fotografia przyrodnicza – obróbka zdjęć

Jeśli lubisz bawić się programami fotograficznymi, obróbka swoich zdjęć sprawi Ci wiele przyjemności. Możesz podrasować każdą fotografię, wykorzystując zaawansowane funkcje programu. Jeśli jednak nie jest to twój konik, możesz pójść na skróty i wypróbować filtry kolorystyczne dostępne w Fotolab. Wywołując swoje zdjęcia, skorzystaj również z opcji inteligentnej korekcji, która poprawi ich jakość. Teraz możesz cieszyć się nieskazitelnymi kadrami, które całkiem niedawno wykonano na łonie natury po godzinach oczekiwania na idealne światło.

Obróbka zdjęć

 

Oceniło nas już 12772 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.