Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY


3 kroki do fajnych zdjęć z wakacji

Trzy kroki dzielą Cię od zrobienia fajnych zdjęć z wakacji. Przeprowadzimy Cię przez każdy z nich i obiecujemy – wcale nie będzie trudno. Dasz radę, nawet jeśli jesteś początkującym fotografem!

Fotograf

Każdy chce mieć ładne zdjęcia z podróży, które sam zrobi. Przecież gdyby chodziło tylko o walory artystyczne, wystarczyłoby kupić gotowy album i pocztówki. Nie o to jednak chodzi w podróżowaniu, fotografowaniu i wspominaniu. Chcemy być częścią tego procesu – samodzielnie komponować kadr i wciskać spust migawki. Całe szczęście zrobienie dobrych zdjęć z wakacji nie jest trudne!

Krok pierwszy – poszukaj inspiracji

Znasz ten moment doskonale. Decyzja została podjęta, bilety kupione i rozpoczynasz odliczanie do wyjazdu. Już nie do urlopu, ale do wyjazdu. Do wyjazdu w to konkretne miejsce. To najlepszy moment, żeby zaplanować miejsca, które chcesz fotografować!
Przewodniki z najpopularniejszymi atrakcjami są dobrym źródłem pomysłów, ale jeszcze lepszym jest...Instagram! Aby zobaczyć najpiękniejsze zdjęcia w miejscu, do którego się wybierasz, skorzystaj z opcji zaobserwowania hashtagu. Może to być tylko nazwa państwa lub regionu, na przykład: #Malta czy #Barcelona lub bardziej złożone, na przykład: #romeholidays. Dzięki tej opcji będziesz codziennie widzieć wśród swoich  kilka postów oznaczonych w ten sposób i poznasz ciekawe miejsca.
Co istotne, warto wyszukiwać i obserwować hashtagi w języku angielskim – mają znacznie więcej oznaczeń, więc pokażą Ci się naprawdę dobre zdjęcia.

wakacje w gorach

Krok drugi – (wcześnie) otwórz oczy

Być w Paryżu i nie zobaczyć wieży Eiffla? To prawie jak pojechać nad polskie morze i nie spróbować gofra lub ryby. Dla niektórych taki wyjazd się nie liczy! Popularne miejsca mają jednak główną wadę – są popularne.
Trudno jest zrobić dobre zdjęcie, gdy ktoś ciągle wchodzi Ci w kadr. Jeszcze trudniej, gdy widzisz, że ktoś specjalnie czeka, aż skończysz, żeby przejść. Presja czasu jest wtedy zbyt duża. Rozwiązanie na ten problem jest tylko jedno (dla niektórych niestety bolesne) – bądź tam przed wszystkimi.
Poranne zwiedzanie, oprócz pustek na ulicach ma jeszcze jedną zaletę – światło. Każdy zna i próbuje wykorzystać tzw. złotą godzinę, czyli czas tuż przed i w trakcie zachodu słońca. Światło jest wtedy miękkie i pięknie podkreśla kontrasty.  Nie wszyscy wiedzą, że taki sam efekt uda Ci się uchwycić również w czasie wschodu słońca.
Gdy już dotrzesz do wybranego miejsca przed wszystkimi, oglądnij je dokładnie ze wszystkich stron. Na początku stań w tym samym miejscu, w którym robione są najpopularniejsze zdjęcia. Po chwili jednak przejdź się dookoła. Jeśli jest taka możliwość, zrób zdjęcia z dołu i z góry. Poszukaj takiego miejsca, którym mało kto się interesuje, na przykład jak z tyłu wygląda słynna katedra w Santiago de Compostela.
Wydaje nam się, że jeśli przychodzimy oglądać wieżę Eiffla, to ona jest najważniejsza i powinna być na pierwszym planie. Nic bardziej mylnego! Spróbuj schować ją, wyciągając na pierwszy plan nietypowy przedmiot (np. bagietkę czy aparat). Rozglądnij się również dookoła. Może są tam piękne kwiaty lub ptak usiadł na szycie masztu? Miej oczy szeroko otwarte, to najlepszy sposób na artystyczne zdjęcia z wakacji.

paryz

 

Krok trzeci – nie zapomnij o nich

Skoro już włożyłeś tyle trudu w zrobienie fajnych zdjęć, nie skazuj ich na wieczne zapomnienie w pamięci telefonu i aparatu. Jeśli bawiłeś się fotografią na wakacjach, baw się nią nadal w trakcie wywoływania zdjęć.

  • Zdjęcia retro, lekko prześwietlone lub niedoświetlone wywołaj na odbitkach 10x10 lub 10x13 cm, które mają białą ramkę dookoła w stylu vintage.
  • Korzystaj z opcji przerabiania zdjęć w edytorze. Nie zawsze zorientujemy się na miejscu, że nie wszystko wyszło tak, jak sobie założyliśmy, a wrócić się już nie możemy :). Inny efekt kolorystyczny lub zabawa ostrością może pomóc Ci naprawić ewentualne błędy.
  • Jeśli chcesz stworzyć album, a w nim kolaż z wielu zdjęć (na przykład ze zdjęciami pysznych, lokalnych potraw, które jadłeś), wybierz format 9x13 cm – jest najmniejszy i uzyskasz efekt ciekawej mozaiki.
  • Niektóre zdjęcia, na przykład panoramiczne, najlepiej wyglądają na większych odbitkach. W takiej sytuacji wybierz odbitki 13x18 lub 15x21 cm. Obydwa formaty zmieszczą się do albumów o standardowej wielkości.
  • Dodaj opis do każdego zdjęcia z wakacji. To nie musi być żadna górnolotna sentencja, wystarczy zwykła data i miejsce oraz (ewentualnie) drobny szczegół, na przykład:

      
27.08.2020
W drodze na Trzy Korony. Tuż przed burzą.

polskie gory

Już taki mały dopisek zadziała za kilka lat jak katalizator i przypomnisz sobie dużo więcej szczegółów z wyjazdu. Właśnie dlatego warto wywołać zdjęcia z wakacji. Trzymanie fotografii w ręce jest jak podróż w czasie. A kto nie chce mieć na półce wehikułu czasu?

 

Oceniło nas już 12558 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.