Miłość na odbitkach. Wpisz kod: LOVE24 i kup odbitki naświetlane 30% TANIEJ! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Magic hour na zdjęciu

Jak przywieźć dobre zdjęcia z wakacji? Poradnik.

Fotografia i podróże idą ze sobą w parze. Gdy znajdujesz się na urlopie w nowym miejscu - próbujesz nowych potraw i widzisz krajobrazy zupełnie inne od tych codziennych. Chcesz przywieźć z niego niezapomnianą pamiątkę – ciekawe zdjęcia z wakacji? Zastanawiasz się, jak to jest, że fotki niektórych ludzi wyglądają jak z magazynów podróżniczych? Może mają dobry aparat lub kilka obiektywów? Podpowiadamy – wcale nie potrzebujesz drogiego sprzętu, żeby uwieczniać momenty jak profesjonalista. Przecież najlepszy aparat to ten, który ma się przy sobie! Jeśli nie masz pomysłu, jak go wykorzystać, poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pozwolą Ci zrobić dobre zdjęcia z wakacji.

1. Fotografuj w trakcie złotej godziny.

Światło jest podstawą fotografii – gdy do obiektywu dotrze go za dużo, zdjęcia wyjdą prześwietlone, gdy za mało będą po prostu za ciemne. Wpływa ono także na kolory i fakturę Twoich fotek. Żeby przywieźć fajne zdjęcia z wakacji, w których masz idealne światło, poluj na złotą godzinę! Tak nazywany jest krótki okres tuż po wschodzie słońca i przed jego zachodem, gdy zdjęcia wychodzą ciepłe i bardziej miękkie. W trakcie złotej godziny wszystko wokół wygląda lepiej – krajobrazy, rośliny, a nawet niepozorne budynki zyskują dużo poprzez grę światła.

2. Korzystaj z mocnych punktów kadru.

Zgodnie z zasadą trójpodziału każdy kadr składa się z 9 kwadratów, które przecinają się w kilku miejscach. To właśnie w tych mocnych punktach umieszczaj obiekty, które chcesz wyeksponować, bo ludzkie oko wędruje tam w pierwszej kolejności. Centrum kadru uznawane jest za mało atrakcyjne i nieciekawe, dlatego staraj się uchwycić ludzi, czy zabytki w tych w pozostałych punktach. Twoje fotki staną się dzięki temu bardziej dynamiczne i ciekawe. Podczas fotografowania architektury lub krajobrazów zwróć uwagę na pionowe i poziome płaszczyzny do zaakcentowania mocnych punktów. Umieszczaj linię horyzontu na wysokości jednej z dwóch linii poziomych, a nie dokładnie w połowie kadru. Fotografując z zgodnie z zasadą trójpodziału, uzyskasz kreatywne zdjęcia z wakacji.

Fotografia mobilna

3. Naturalne linie i ramki Twoim sojusznikiem.

Linie wybrzeża, kontur budynków czy tory kolejowe - to wszystko można wkomponować w zdjęcie, nadając mu ciekawy charakter. Linie te będą prowadziły odbiorcę do punktu, który znajduje się na ich końcu, co pozwoli na jego lepsze wyeksponowanie. Możesz także wykorzystać skały, okna lub gałęzie drzew, aby stworzyć niepowtarzalną kompozycję i przywieźć pomysłowe zdjęcia z wakacji!

Wakacyjne zdjęcie

4. Pokaż różne punkty widzenia.

Piękne krajobrazy i widoki z rodziną w tle – wszyscy przywożą takie zdjęcia z wakacji. Podczas swojej podróży zwracaj uwagę nie tylko na znane zabytki i horyzonty. Fotografuj wszystko, co przyjdzie Ci do głowy! Mieszkańców, ciekawe faktury na budynkach, czy piękne kolory drzwi. Te detale sprawią, że zrobisz oryginalne zdjęcia z wakacji, które opowiedzą historię Twojej podróży. Zbocz z typowo turystycznych tras, żeby poznać prawdziwe oblicze miejsca, w którym jesteś. Dziecko wspinające się na pomnik czy ptak zgarniający resztki jedzenia w ogródku restauracji sprawią, że fotografie staną się żywe i oddadzą prawdziwy klimat miejsca, w którym spędzasz wakacje. 

Fotografia podróżnicza

Mamy nadzieję, że nasze pomysły na ciekawe zdjęcia z wakacji sprawią, że przywieziesz do domu niesamowite kadry. Pamiętaj o najważniejszej wskazówce, która brzmi: praktyka czyni mistrza. Im więcej ludzi, krajobrazów i rzeczy będziesz fotografował podczas podróży, tym lepsze będą Twoje zdjęcia. Nie zwlekaj, chwyć za aparat i do dzieła! A wszystkie wakacyjne momenty wywołaj w Fotolab, TUTAJ.

Oceniło nas już 12373 osób. Otrzymaliśmy od nich: 4.8 pkt. na 5 możliwych. Dziękujemy za twoją ocenę.